Čini li vam se da vaše dijete ne spušta slušalice s ušiju i nikad ne stišće stop ili off na CD-playeru, niste jedini. Prema izjavi Američke akademije za pedijatriju, djeca u prosjeku jedan i pol do dva i pol sata dnevno provode slušajući glazbu, a u adolescentskoj dobi taj se prosjek povećava do šest i pol sati.
Djeca vole glazbu, a mnoga istraživanja pokazuju da je ona dobra za njihov razvoj
Glazba je veoma važna za razvoj svakog djeteta. Ona pozitivno utječe na djetetove fizičke i umne sposobnosti te omogućuje razvoj estetskog odnosa prema glazbi i umjetnosti općenito. Gotovo svako razdoblje u povijesti čovječanstva priznavalo je glazbu kao bitan čimbenik u procesu učenja i formiranja pojedinaca te je bila i sastavni dio obrazovanja. Poznato je da se kod osoba koje se aktivno bave glazbom poboljšavaju glazbene sposobnosti, ali manje je poznato da se razvijanjem glazbenih sposobnosti i općenito razvija pojedinac.
Sviranje, pjevanje, plesanje
Glazbena iskustva započinju u najranijoj dobi i to pasivnom glazbenom aktivnošću – slušanjem. Na taj su način djeca podvrgnuta ugodnim podražajima koji potiču razvoj mozga. Ako je dijete aktivno uključeno u glazbene aktivnosti (sviranje, pjevanje, plesanje), ono će unaprijediti sljedeće funkcije:
- komunikacijske vještine (verbalne i neverbalne);
- vizualnu i auditivnu percepciju;
- slušnu diskriminaciju;
- kognitivne procese: pamćenje, mišljenje, opažanje i djelovanje;
- motoričke vještine: grubu i finu motoriku;
- kreativnost i apstraktno mišljenje.
Bolji rezultati
Istraživanja pokazuju da djeca koja se glazbeno obrazuju postižu bolje rezultate na pojedinim testovima od djece koja nisu glazbeno obrazovana. Preciznije, djeca koja čitaju note, redovito vježbaju sviranje nekog instrumenta i pjevaju, mogu pokazati znatno bolju spacijalnu percepciju, verbalne i matematičke vještine te kreativnost.
Glazboterapija
Glazba kao sredstvo u komunikaciji često pomaže u izražavanju osobnosti. I zato je glazbeni izbor vašem djetetu još jedan način da se izrazi, otkrije i/ili podijeli s vama svoju osobnost. Ako vam se pruži takva prilika, objeručke je prihvatite i povežite se sa svojim djetetom.
- Kada je glazba u kombinaciji s učenjem teorije glazbe i vježbanjem nekog instrumenta, postaje važan čimbenik razvoja i unapređenja djetetova samopoštovanja.
- Pjevanje i sviranje instrumenta omogućuju djetetu da doživi uspjeh, a nastupi pred publikom uče ga važnim životnim vještinama – svladavanju stresa i pobjeđivanju treme.
Radi poboljšanja zdravlja i unapređenja kvalitete života, razvila se još jedna moćna medicinska disciplina – glazboterapija. Upotreba glazbe u strukturiranoj formi koja je prethodno pomno isplanirana i bazirana na kliničkim procjenama vrlo je učinkovita.
Ako vaše dijete ima razvojne poteškoće, govorne smetnje, kratkotrajnu pozornost, odstupanja u ponašanju i razvoju motoričkih vještina ili pak želite povećati kvalitetu njegovih postojećih sposobnosti, glazboterapija je dobar izbor.
Glazbene aktivnosti
I tako proširenih vidika o glazbi kao važnom čimbeniku u razvoju vašeg djeteta, ne oklijevajte inicirati i uključiti se u glazbene aktivnosti.
Neki su primjeri aktivnosti:
- slušanje glazbe po izboru djeteta,
- ples uz glazbu,
- pjevanje uspavanki,
- pjevanje pjesama koje dijete preferira,
- sviranje udaraljki,
- međusobno imitiranje ritmičkih fraza,
- vokalne ili instrumentalne glazbene improvizacije,
- sviranje instrumenta po želji,
- čitanje priča popraćenih zvučnim efektima i sl.
Neka glazbeno putovanje kroz rast i odgoj vašeg djeteta započne. Sretno!
Tekst: Sandra Belajec, prof. reh., M.A.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti