Udruga roditelja djece s posebnim potrebama Put u život, ili skraćeno PUŽ, okuplja roditelje djece s raznim bolestima i poteškoćama, primjerice s cerebralnom paralizom, Downovim sindromom, intelektualnim poteškoćama, autizmom, poremećajem pozornosti ili hiperaktivnošću. U udrugu su uključene i druge osobe koje mogu i žele pridonijeti podizanju kvalitete života osoba s posebnim potrebama, polazeći od jednakih prava svih ljudi na sudjelovanje u društvenom i obiteljskom životu.
Jedinstvo različitosti
PUŽ okuplja 55 članova, a u radu udruge pomaže dvadesetak volontera, od kojih su neki dugogodišnji. U provedbi programa udruge sudjeluju defektolozi, likovni umjetnici, glazbenici, terapeuti, studenti, roditelji i dobrovoljci koji žele pomoći stručnim radom i srcem. Udruga je realizirala brojne projekte i programe među kojima su škola plivanja za djecu s invaliditetom, montesorska terapija za djecu s poteškoćama u razvoju, polisenzorna stimulacija programom MODAKT, glazbena terapija Orff, projekt senzomotoričke stimulacije čiji je nositelj Savjetovalište ERF Zagreb, osobni asistent u nastavi (za djecu s poteškoćama u redovnom sustavu školstva) i drugi. Svi ti projekti prijavljeni su na natječaje ministarstava i natječaje Grada Zagreba, koji ih financijski podržavaju, dok ostala sredstva za provođenje programa udruge pristižu iz donacija uglavnom zagrebačkih tvrtaka te stotinjak privatnih osoba.
Borba za prava u društvu
Udruga je dobitnik nagrade Handicap International 2005. za uspješno pružanje usluga u zajednici za osobe s poteškoćama na području jugoistočne Europe. U lokalnoj zajednici, ali i izvan granica naše zemlje, PUŽ je prepoznat kao udruga koja donosi novu kvalitetu zahvaljujući novom pristupu problematici kojom se bavi, pristupu kojem je karakteristika aktivnost i iniciranje projekata i postupaka, odnosno aktivni i partnerski odnos s organizacijama i stručnjacima na polju obrazovanja, rehabilitacije i edukacije, zdravstva i slično. Roditelji i stručnjaci iz zemlje i inozemstva obraćaju im se u potrazi za informacijama, idejama, podrškom i suradnjom. S djecom rade rehabilitator, radni terapeuti i logoped. Omogućeno im je pohađanje edukacija o novim metodama za postupke koji se još uvijek rijetko provode kod nas (senzorna integracija, Marte Meo, Floortime...), a daju vrlo dobre rezultate te mijenjaju pristup rehabilitaciji i načinu na koji se potiče djetetov razvoj. Do prošle godine udruga je sve svoje programe uspijevala financirati putem projekata, a sada ih na životu održavaju donacije i sufinanciranje korisnika.
Tekst: Snježana Krčmar
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano