Male bebe trebaju puuno pažnje, a kao roditelj mogli biste se zabrinuti – ili bi vam drugi mogli reći –da ćete, budete li im prečesto ‘popuštali' ili previše im poklanjali pažnje, da ćete ih razmaziti. No to se neće dogoditi. Odgovarajući na djetetove potrebe u prvih nekoliko mjeseci, nećete stvoriti loše navike. Mala djeca ne mogu svjesno povezati uzrok i posljedicu. Oni ne misle u sebi dok plaču: ‘Plakat ću dok ne dobijem ono što želim!’

Ako vaše novorođenče plače ili se muči, možda mu je hladno ili je gladno, ima prljavu pelenu ili ga boli. Ili  samo želi znati da ste u blizini. Zanemarivanje bebinih potreba neće bebu naučiti da sam riješi problem koji ima je to još nije u stanju učiniti.

Zašto je važno reagirati na bebine potrebe?

Beba ovisi o vama i drugim skrbnicima kako bi joj bilo osigurano ono što joj je potrebno za rast i razvoj. Ako mirno i dosljedno odgovarate na bebine potrebe za pažnjom, vaše će dijete naučiti vjerovati da ćete ispuniti njezine potrebe. I to mu pomaže da se s vremenom osjeća sigurno i bude samopouzdano.

Bebe koje u prvim mjesecima imaju dosljedan i brižan odgovor na svoje potrebe, razvijaju emotivni odnos prema svojim skrbnicima. Također, u starijoj se dobi lakše nose sa stresom i nastoje se bolje slagati s drugom djecom te je veća vjerojatnost da će u odrasloj dobi biti tjelesno i mentalno zdraviji.

No čak i druge odrasle osobe mogu odigrati važnu ulogu u brizi o vašoj bebi. Jer, povezivanje s više osoba pomaže joj stekne povjerenje i nauči uspostavljati emotivne odnose s ljudima oko sebe. Stoga,  zatražite pomoć i uzmite predah ponekad.

Nemojte se brinuti da beba neće usvojiti rutinu spavanja ako je u prvim mjesecima života uspavljujete. Važnije je da dijete razvije osjećaj privrženosti i sigurnosti, a to jedino može ako dosljedno odgovarate na njegove potrebe. U dobi od 12 mjeseci djeca počinju kontrolirati svoje ponašanje i stručnjaci preporučuju da tek tada počinjete s postavljanjem blagih granica ponašanja.

Upoznajte bebine potrebe!

Ako ste zabrinuti da ćete razmaziti svoju bebu, posebno ako je ljuljuškate i nosite na rukama kako biste je uspavali, pomoći će vam da znate što uopće možete očekivati od novorođenčeta kad je riječ o spavanju i hranjenju. Iako bebe u prosjeku spavaju do 16 sati dnevno, može biti riječ i o kratkom drijemanju. Tijekom prvih nekoliko tjedana, dok se vi i beba još upoznajete, uvedite neke tehnike uspavljivanja koje joj mogu pomoći da duže spava.

Ako mislite da dojenče cijelo vrijeme plače kako biste ga nahranili, vjerojatno ste u pravu! U prvim danima života djeca traže hranjenje u razdoblju od 40 minuta do 2,5 sata. Važno je bebu hraniti prema njezinu potraživanju. Korisno je znati da većina beba uspostavlja obrazac potraživanja za hranom, i to veću potražnju imaju tijekom dana nego tijekom noći. Pretvorite vrijeme hranjenja u priliku da se povežete sa svojom bebom i izgradite topli i povjerljivi odnos, koji je važan za njezin razvoj.

Tekst: Sanja Matasić

Foto: Shutterstock