Nakon razornog potresa 30. 12. 2020., koji je pogodio područje Petrinje, Siska, Gline i okolna područja, a osjetio se u cijeloj Hrvatskoj pa i šire, mnogi su još pod stresom koji, s obzirom na stalna podrhtavanja tla, može potrajati još neko vrijeme. Naše misli su s obiteljima koje su pretrpjele najveće gubitke, ali i svima onima koji su na bilo koji način pogođeni potresom. Kako prevladati strah? Kako nastaviti mirno živjeti? Pitanja su to koja nas muče. Roditelji iz svih dijelova Hrvatske zabrinuti su za svoju djecu, traže savjete o tome kako se postaviti, kako objasniti djeci što se događa i pružiti im podršku.Stoga je Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba izradila publikaciju “Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa”, koja bi mogla pomoći u prevladavanju strahova, u oporavku i ponovnoj uspostavi sigurnosti. Publikacija je interaktivna pa uz savjete o tome kako razgovarati s djecom i kako se ponašati u slučaju potresa, predlaže i aktivnosti s djecom. Autori publikacije su psiholozi Poliklinike: prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, Krešimir Prijatelj i Mia Roje Đapić, a publikaciju možete preuzeti ovdje, a može bez ograničenja preuzimati, dijeliti i printati, uz navođenje izvora.
Ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, klinička psihologinja – psihoterapeutkinja, ističe da pandemija i potresi nisu životne situacije na koje smo pripremljeni, stoga nije čudo da roditelji imaju brojna pitanja i dileme i veliku brigu kako maksimalno zaštititi dječje fizičko, ali i mentalno zdravlje.
"Dragi roditelji, ne zaboravite da i vi imate pravo na stresne reakcije, brinite o sebi, kako biste mogli brinuti o svojoj djeci i drugima", poručila je Buljan Flander na svojoj Facebook stranici.
Tekst: S. M.
Foto: Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti