Postoji velika zabrinutost da će "novo normalno" najviše utjecati na mentalno zdravlje djece. U prvom valu nastavu od kuće imalo je više od 91 posto učenika i studenata diljem svijetu, a za očekivati je da će u idućim mjesecima, zbog zaraze virusom ili zbog samoizolacije, velik broj njih nastavu ponovno pratiti online. Situacija u kojoj su djeca i mladi zatvoreni u kući, i kada je sve to začinjeno strahom od zaraze, obiteljskim stresom i eventualnim financijskim problemima, može imati negativne posljedice po mentalno zdravlje djece i mladih. Koja su djeca najugroženija?
Istraživanja pokazuju da gotovo trećina djece u ovakvim situacijama razvije znakove posttraumatskog stresnog poremećaja, a - kad je u pitanju Hrvatska – posebno rizična djeca su u Zagrebu, jer su prošla i iskustvo potresa. Zbog toga stručnjaci Grada Zagreba, zabrinuti za psihičko stanje djece, provode brojne preventivne aktivnosti, a na jesen će i screening djece, kako bi se na vrijeme uočili alarmantni znakovi i adekvatno reagiralo na njih. Da će neki oboljeti od PTSP-a, a da već mnoge muči tjeskoba, slaže se i ravnateljica Psihijatrijske bolnice Vrapče u Zagrebu, dr. Petrana Brečić, koja je za 24 sata rekla kako su tome posebno izložene osobe koje su oboljele od COVID-19, a pogotovo one koje su pretrpjele teške oblike bolesti, poput onih koje su bile podvrgnute intenzivnom liječenju, ili su bili na respiratoru.
"Nikako ne smijemo zanemariti osobe koje su prije same ugroze imale određene psihičke smetnje ili poremećaje. Takve osobe, po samoj definiciji psihičkog poremećaja, imaju smanjenu sposobnost prilagodbe, a često i nepovoljnije izvanjske čimbenike, na primjer ovisno u kakvom životnom okruženju žive, koliko su im dostupna različita životna sredstva, koliko im je dostupna podrška bližnjih i slično. Mogli bismo reći kako je svaka ugroza sklona produbljivati postojeće razlike u društvu", kaže dr. Brečić napominjući kako mnogi ljudi neće moći ostvariti zacrtane ciljeve, od mnogih će morati odustati, neki će izgubiti posao, upasti u financijske krize i slično.
"Nikako ne smijemo zaboraviti teret svih drugih, posebice kroničnih bolesti, koje smo po prirodi stvari 'zaboravili', odnosno s kojima se manje bavimo. Tu se krije opasnost da će porasti broj anksioznih, depresivnih poremećaja, PTSP-a, bolesti ovisnosti, poremećaj spavanja i slično", upozorava ravnateljica Psihijatrijske bolnice Vrapče.
Roditelji imaju važnu ulogu u zaštiti mentalnog zdravlja djece tijekom pandemije. Istraživanja su pokazala da je u situacijama koje uzrokuju stres tijekom duljeg perioda iznimno važna kvaliteta obiteljskih odnosa. Puno važnija nego tijekom akutnih razdoblja stresa. Drugim riječima, kvaliteta odnosa u obitelji važnija je za mentalno zdravlje djece tijekom pandemije nego tijekom prolaznijih traumatičnih iskustava.
Nedavno istraživanje, u koje su bili uključeni roditelji iz Australije i Velike Britanije, pokazalo je da je 81 posto djece u dobi od 5 do 17 godina tijekom prvog vala pandemije koronavirusa doživjelo barem jedan simptom traume. Primjerice, neka djeca više nisu htjela sama spavati ili su se ponašala neobično za svoju dob. Također, došlo je i do velikog porasta emocionalnih problema. Prema tvrdnjama roditelja 29 djece danas je manje sretno nego prije pandemije.
Evo što je još pokazalo istraživanje:
1. Na djecu utječe kada je roditelj tužan
Problemi koje
su prijavili roditelji uglavnom su bili povezani s pogoršanjem mentalnog
zdravlja tijekom pandemije, a odnose se na opći stres, uz dodatak straha od
zaraze. Neki od njih naveli su i anksioznost povezanu s problemima koji su
postojali prije Covida-19. U cilju mentalnog zdravlja djece, jako je važno da
roditelji paze i na svoje mentalno zdravlje i razinu stresa. Za one koji se
2. Za suzbijanje traume jako su važni dobri obiteljski odnosi
Roditelj bi
trebao biti zainteresiran za to kako je njegovo dijete provelo dan i morao bi
ga potaknuti na razgovor o onome što ga muči. Djeca iz obitelji u kojima se svi
članovi međusobno pomažu i podržavaju, i u kojima vladaju topli međuljudski
3. Optimizam roditelja može biti zarazan
Iako
pandemija bolesti COVID-19 ima mnogo negativnih posljedica, neki su roditelji
izdvojili pozitivne učinke, poput mogućnosti da provode više vremena s
obitelji. Djeca ovih roditelja rjeđe su se od njihovih vršnjaka suočavala s
problemima poput nasilja. Ne zaboravite da ste kao roditelj svojim ponašanjem
djeci uzor. Pokušajte ostati pozitivni i što je više moguće ističite dobre
strane ove situacije. To će sigurno pomoći i vašoj djeci da se lakše nose s
4. Na udaru su posebice ranjive obitelji
Pokazalo se da je ponašanje roditelja u kriznoj situaciji od posebnog utjecaja u nižim socioekonomskim sredinama i jednoroditeljskim obiteljima. U siromašnijim obiteljima upravo je toplina roditeljskog doma bila osobito važna za ublažavanje simptoma dječje traume. Pokazalo se i da je u jednoroditeljskim obiteljima upravo stres kojem je izložen samohrani roditelj doveo do problema u ponašanju djece. To ukazuje na potrebu za dodatnom psihološkom i novčanom podrškom ovih obitelji.
Tekst: I. K.
Fotografije: Unsplash
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano