Nakon iznenadnih situacija odnosno odnosa nakon kojeg nismo sigurni jesmo li se dovoljno zaštitili od neželjene trudnoće, moderno doba nudi brzo rješenje – pilulu dan poslije. No, umjesto nje postoji poprilično zgodno i učinkovito alternativno rješenje - spirala dan poslije.
O kakvoj se spirali radi?
Spirala poslije je ustvari uobičajena poznata bakrena spirala inače u upotrebi kao dugoročna i trajna višegodišnja kontracepcija. Ona se može postaviti u maternicu jednako učinkovito i kao spas u slučaju nužde i kao trajna kontracepcija. U ovom slučaju može se koristiti i hormonska spirala. "Spiralu kao rješenje za dan poslije nakon nezaštićenog odnosa često preporučujem ženama kad dođu na pregled jer je vrlo dobra i učinkovitija od pilule dan poslije. Problem je što žene za tu mogućnost ne znaju i najčešće dolaze na pregled već s odlukom da koriste spiralu kao dugoročnu kontracepciju. Korištenje spirale za sprečavanje neželjene trudnoće za dan poslije vrlo je rašireno i popularno u Velikoj Britaniji i primjerice Njemačkoj i šteta je što se u Hrvatskoj o tome vrlo malo zna i govori", objasnio nam je ginekolog s dugogodišnjom praksom dr. med. Kristijan Kurdija.
Kako funkcionira?
Kao i inače bakrena spirala otpušta bakar koji ima dvojako kontracepcijsko djelovanje - utječe na sluznicu maternice i jajovoda što otežava kretanje spermija, a time i oplodnju jajne stanice te sprečava ugnježđenje oplođene jajne stanice u stijenku maternice. Hormonalna spirala djeluje na razine hormona i tako utječe na uvjete u maternici vezanima za začeće.
Kad je najkasnije treba postaviti?
Iako se situacija čini hitna, dobra vijest je da se bakrena spirala za učinak kontracepcije može postaviti čak 120 sati nakon nezaštićenog odnosa:" Dogodi li se odnos primjerice za vikend, imat ćete vremena promisliti te početkom tjedna u miru potražiti pomoć ginekologa. Imate pet dana vremena da spiralu postavite i dobijete veliku učinkovitost zaštite u takvim hitnim situacijama", govori dr. med. Kurdija.
Učinkovitost spirale
Spirala sprečava trudnoću u gotovo 100 posto slučajeva (Pearl-index 0,09 do 2%). Time je njezina učinkovitost još uvijek veća od pilule poslije čija učinkovitost se kreće između 59 do 98% ovisno o tome koliko je prošlo između odnosa i uzimanja pilule, u kojem se dijelu menstruacijskog ciklusa žena nalazi, uzima li neke lijekove ili hormone. Na učinkovitost pilule poslije negativno djeluje i debljina odnosno visoki BMI. Svi ti čimbenici, međutim, ne utječu na učinkovitost spirale.
Dodatne prednosti spirale za slučaj hitnosti
- Bakrena spirala je interesantna za majke dojilje. Ova spirala je pogodna za korištenje između trudnoća kod žena koje doje jer ne ometa dojenje. Za razliku od bakrene spirale, pilula poslije ovisno o sastavu zahtijeva izdajanje i bacanje mlijeka 8 sati pa do 8 dana nakon uzimanja pilule.
- Mini spirala za nerodilje. Zgodna je za žene koje još nisu rodile jer je manja i pogodnija za ugradnju kod nerodilja.
Tekst: I.Š.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti