Origami, tradicionalnu japansku vještinu izrade skulptura od papira, mnogi će laici percipirati kao dječju igru. Čak i oni koji su u svoja četiri zida već spoznali svu ljepotu ove umjetnosti, o njoj će – kaže nam Sanja Srbljinović Čuček, predsjednica Hrvatskog origami društva, žena koja je godine posvetila origamiju i koja svoje službene mailove potpisuje s Origami sanja(r) – govoriti s oprezom. Kao da im je nelagodno priznati da se opuštaju, zabavljaju, vježbaju fokus ili stvaraju odmak od stresa i svakodnevnih briga na pomalo “dječji” način.
Origami je danas više od lijepe umjetnosti koju rado ugošćavaju i vodeći svjetski izložbeni prostori poput pariškog Louvra ili newyorške MoMa-e. Pomoću origamija NASA-ini inženjeri danas rješavaju najveće izazove vezane za svemirsku tehnologiju, znanstvenici razvijaju nove lijekove, zrakoplovna industrija traži nove i ekološki prihvatljivije načine proizvodnje svojih letjelica, a djeca lakše i fokusiranije uče, vježbaju problemsko razmišljanje te postižu bolje uspjehe. Jednostavno rečeno, origami je gimnastika za mozak! Zbog svega toga naša sugovornica, Origami sanja(r)ka, svima preporučuje neka pogledaju izvrstan dokumentarac “Origami Revolution” koji je nju osobno uvjerio kako će upravo origami, nastavimo li učiti od papira, biti povod novoj tehnološkoj revoluciji.
U to je vrijeme njezino dijete bilo školske dobi, pa je prvo počela okupljati istomišljenike na radionicama u knjižnicama. S vremenom su je kao gošću počeli pozivati u Pučka otvorena učilišta i u Centre za kulturu, potom je počela organizirati izložbe na kojima su i domaći majstori mogli pokazati svoja djela, a danas je Hrvatsko origami društvo redoviti gost na brojnim znanstvanim i drugim eventima te Danima Japana u Hrvatskoj, a rado ih pozivaju i u škole diljem Hrvatske.
“To ovisi o tome koliko je netko vješt s rukama. Oni koji se nisu bavili nekakvim manipulacijama rukama, primjerice savijali žicu ili se igrali kamenčićima, njima će biti teže, no ima toliko jednostavnih origami oblika koje lako mogu svi svladati”, kaže Sanja čija je prva fascinacija bilo cvijeće. Kako joj pravo cvijeće nije uspjevalo, a umjetno nije bio njezin izbor, počela je izrađivati cvijeće od papira i poklanjati ih svojim prijateljima. Impresivno je bilo njezino drvo trešnje, specifično po tome što cvjetovi otpadaju baš kao i na pravom drvu. Strast su joj kasnije postale kutije, Kawasaki ruža dugo je bila njezina fascinacija, baš kao što su danas to impresivne Hagiwara violine.
Kako s djecom izraditi origami pticu, saznajte na sljedećoj poveznici
Tekst: Danijela Petrov
Foto: Filip Hofer, Robert Gašpert
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano