Udruga koju vodite slavi dva desetljeća djelovanja, sigurno se puno toga izdogađalo u tom vremenu, koje biste uspjehe istaknuli?
Od samog početka naša Udruga je svake godine postojala sve veća, te danas brojimo preko 240 članova. Uspjeli smo u tom razdoblju senzibilizirati zajednicu da prepoznaje potrebe naše djece i same udruge. Zbog jako dobre suradnje s Gradskim uredom za obrazovanje uspjeli smo djecu upisati u sve vrtiće Grada Zagreba, u velik broj škola, dio po prilagođenom programu, dio po djelomičnoj integraciji i sada je došao red na srednje škole… tu smo zapeli, ali kao i do sada, pa tako i za ovo, treba vremena i dogovora i suradnje s institucijama.
Nekoliko mladih sa sindromom Down je zaposleno i još nekoliko je u planu za zapošljavanje ove godine, što je i najveće postignuće, jer to nam i je krajnji cilj… da budu prihvaćeni članovi zajednice koji imaju pravo na dostojanstven i kvalitetan život.
Do prije tri godine djelovali smo u vrlo malom prostoru u Folnegovićevom naselju od svega 64 kvadratnih metara, ali sada imamo prostor od 220 kvadrata na Jarunu koji smo jako lijepo uredili i osjećamo se kao kod kuće, što nam je i bio cilj da se svaki roditelj koji dođe kod nas tako osjeća.
Imamo jako dobru suradnju sa svim rodilištima, fakultetima, ministarstvima i gradskim uredima. Moram spomenuti da veliku ulogu u radu naše udruge imaju i korporacije poput INE i Zvijezde, koji su nam pomogli kroz financiranja ili doniranja naših projekata koje provodimo.
Veliku ulogu su imali volonteri koji su nam svih ovih godina pomagali u raznim radionicama, eventima, druženjima, podrškama i sl. Oni također čine zajednicu boljom na takav način.
Koje aktivnosti i projekte Udruga trenutno provodi? Koliko ima zaposlenih?
Danas udruga provodi rehabilitacijske, logopedske i radno-terapijske individualne i grupne vježbe s djecom, likovne i glazbene radionice, razne sportske poput taekwondoa, karatea, sporta u dvorani, plivanja za školarce i terapija na bazenu za bebe te ples za odrasle osobe s DS-om. Uz sve to svaki mjesec provodimo razne edukacije i savjetovališta za roditelje i stručnjake.
Imamo zaposleno 14 ljudi od čega su tri terapeuta (rehabilitator, logoped i radni terapeut) za direktan rad s djecom, 10 pomoćnika u nastavi i jednog administrativnog djelatnika. Imamo i različite vanjske suradnike koji sudjeluju u projektima ili vode radionice. U suradnji s Centrom za rehabilitaciju Zagreb svakodnevno provodimo radionicu za odrasle osobe s DS-om kao poludnevni boravak.
Provodimo jedan veliki program koji se sastoji od niza projekata koji se financiraju preko MDOMSP-a, 3 ureda Grada Zagreba, HEP-a i iz donacija građana.
Moram istaknuti da smo kao dio Hrvatske zajednice za Down sindrom, koja je naša krovna organizacija u RH, članovi Europske i Svjetske organizacije za sindrom Down i sudjelujemo u raznim projektima i preko njih.
Koliko Udruga ima članova i s kojim se sve problemima susreću, primjerice kod upisa u vrtić, školu, općenito pri ostvarivanju nekog prava?
Udruga ima preko 240 članova, a njih 150 aktivno i svakodnevno koriste usluge koje Udruga pruža. Još uvijek imamo problema oko dobivanja prava za našu djecu, u ovom slučaju govorimo o Osobnoj invalidnini koju bi trebala imati svaka osoba sa sindromom Down od samog rođenja. Jer je to genetski poremećaj koji se prepoznaje već prilikom rođenja djeteta i on sa sobom nosi razne teškoće zbog kojih su sva naša djeca od prvih dana primorana ići na terapije i silno svakodnevno učiti kako bi donekle pratila razvoj svojih vršnjaka.
Kao predsjednica Udruge recite nam što vidite kao najveći problem osoba sa sindrom Down u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji
Voljeli bismo da se u skorije vrijeme napokon donese Zakon o osobnim invalidninama za našu djecu, da svako dijete ima pravo birati srednju školu koju će pohađati uz prilagođeni program, te još pravo na 1-2 godine višeg školovanja, kao što to imaju riješeno u zemljama Europske unije.
A idealno bi bilo da se u sustavu zdravstva i socijalne skrbi osigura dovoljan broj terapija za našu djecu te da se uvedu neke noviteti u postojeće terapije.
Uskoro je Svjetski dan osoba sa sindromom Down, koju biste poruku tim povodom uputili javnosti?
Ovom prilikom pozivam sve da nam pruže podršku u obilježavanju Svjetskog dana sindroma Down 21. 3., i našeg 20. rođendana kako bi što više senzibilizirali zajednicu u kojoj živimo, a i šire. Udruga će tim povodom imati Tjedan otvorenih vrata od 18. do 22. 3., popraćen nizom predavanja i prezentacija stručnjaka te radionica za djecu pa svatko može doći i upoznati nas.
Na sljedećoj poveznici potražite cijeli program Tjedna otvorenih vrata.
Kakve su pripreme za rođendan Udruge?
Rođendan ćemo proslaviti 21. 3. 2019. kada će nam doći razni gosti koji su u ovih 20 godina bili velika potpora osobama sa sindromom Down i pomogli u razvijanju naše Udruge.
Da ne zaboravim šarene čarapice koje svatko može obući u ovom mjesecu i na takav način pružiti svoju podršku svim osobama s DS-om. Mogu se slikati i slike nam poslati ili staviti na zid naše FB stranice – Udruga za sindrom Down – Zagreb. Na takav način podržavate borbu osoba sa sindromom Down da se integriraju u društvo, da im osiguramo mjesto u vrtiću i školi, da im osiguramo posao. To je prilika da se progovori o problemima osoba sa sindromom Down i pokaže podrška.
Čarapice moraju biti šarene i sretne baš kao i oni.
Razgovarala: Ivančica Tarade
Foto: Udruga sindrom Down Zagreb
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti