„Tko puši na balkonu ili ispred kućnog praga, unosi dim u zatvoreni prostor na svojoj kosi, odjeći i rukama“, objašnjava Christiane Lex pulmologinja s Medicinskog Univerziteta Goettingen u Njemačkoj za Focus.de. Iako roditelji misle da su izlaskom na balkon zaštitili djecu od pasivnog pušenja – na sreću sve je veći broj roditelja koji tako razmišlja i svjesno izlaze iz prostorija gdje su djeca da bi zapalili -  kad djeca dođu u kontakt s osobom koja je pušila, smatra stručnjakinja, također su ugrožena. Takva djeca imaju znatno češće problema s bronhitisom i astmom u usporedbi s djecom nepušača.

Kako navodi stručnjakinja, nema studija koje bi pokazale kolika je opasnost za djecu kod kontakta s "vanjskim" pušačima, no dim cigarete sadrži visoke koncentracije sitnih čestica da i male količine imaju utjecaj na organizam. U duhanskom dimu ima 4000 kemikalija od kojih su najmanje 200 opasne za zdravlje ljudi. One ne dolaze samo na kosi i odjeći, već i na rukama, a sam pušač čitavih 90 sekundi nakon zadnjeg dima izdiše čestice dima. Tragovi čestica duhana tako su prisutne i u domovima u kojima se nikada ne puši.

Bebe su posebno ugrožene

Pedijatrica Gesine Hansen s Medicinskog Sveučilišta u Hannoveru objašnjava:“Pušenje povećava rizik za razvoj plućnih bolesti kod djece." U kućama u kojima se puši na balkonu, vrijednosti nikotina u kućnoj prašini su također povećane. Posebno su bebe ugrožene jer ih se često uzima na ruke i ona sve diraju i stavljaju u usta. Njihovi organi, još u razvoju, također se lakše oštete. "Stoga ako ne razmišljate o tome da prestanete pušiti, svakako na balkon odjenite kapu i jaknu koje skinite nakon povratka u dom i obavezno operite ruke.", savjetuje pedijatrica.

Izvor: Focus.de

Foto: Profimedia