Kako navodi stručnjakinja, nema studija koje bi pokazale kolika je opasnost za djecu kod kontakta s "vanjskim" pušačima, no dim cigarete sadrži visoke koncentracije sitnih čestica da i male količine imaju utjecaj na organizam. U duhanskom dimu ima 4000 kemikalija od kojih su najmanje 200 opasne za zdravlje ljudi. One ne dolaze samo na kosi i odjeći, već i na rukama, a sam pušač čitavih 90 sekundi nakon zadnjeg dima izdiše čestice dima. Tragovi čestica duhana tako su prisutne i u domovima u kojima se nikada ne puši.
Bebe su posebno ugrožene
Pedijatrica Gesine Hansen s Medicinskog Sveučilišta u Hannoveru objašnjava:“Pušenje povećava rizik za razvoj plućnih bolesti kod djece." U kućama u kojima se puši na balkonu, vrijednosti nikotina u kućnoj prašini su također povećane. Posebno su bebe ugrožene jer ih se često uzima na ruke i ona sve diraju i stavljaju u usta. Njihovi organi, još u razvoju, također se lakše oštete. "Stoga ako ne razmišljate o tome da prestanete pušiti, svakako na balkon odjenite kapu i jaknu koje skinite nakon povratka u dom i obavezno operite ruke.", savjetuje pedijatrica.
Izvor: Focus.de
Foto: Profimedia
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima (Narodne novine, br. 111/2021, 114/2022), komentiranje na našim portalima omogućeno je samo korisnicima koji su se prethodno registrirali i koji su se upoznali s našim pravilima komentiranja. Zabranjeno je postupanje suprotno odredbama članka 94. stavka 2. Zakona o elektroničkim medijima, a svaki je korisnik osobno odgovoran za cjelokupan sadržaj koji objavi ili učini dostupnim.
Još uvijek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš raspravu.