Treba li 'pokriti stolicu'? Hrvatski roditelji nam otkrili što poklanjaju za prvu pričest i krizmu ako nisu kumovi

Prva pričest i krizma iziskuju darove, a oni koji su gosti više ne znaju što pokloniti zato smo mi upitali naše čitatelje.

Foto: Shutterstock

Sezona je prve pričesti i svete potvrde, a svake godine postavlja se isto pitanje: "Što pokloniti?". Neki smatraju da su nakit ili sat odličan dar, dok drugi ističu da je najbolje darovati novac. Međutim, većina ljudi ističe da su iznosi sve veći, kao i očekivanja. Ne samo za kumove nego i za "obične" goste. Isto tako, brojni roditelji ističu kako se proslave rade u restoranima pa je potrebno "pokriti" stolicu.

Stoga smo odlučili pitati roditelje koliko daju za prve pričesti i krizme ako nisu kumovi. 

Gdje se slavi?

"Ovisi je li proslava u restoranu ili kod kuće. Nastojimo pokriti stolicu ako je restoran i uz to dodati nešto novca. Kad je slavlje kod kuće, dajemo manje novca. Isto tako, za krizmu poklanjamo više novca nego za prvu pričest jer je dijete tad već starije."

  • Kristina

Troškovi su veći jer se ne slavi kod kuće

"Joj to je baš teška tema hahahah, mi smo kao par davali 150 ili 200 eura jer su pričesti i krizme bile u restoranima. Više nitko to ne radi kod kuće pa računaš da je veći trošak."

  • Magdalena

U kakvom smo odnosu?

"Zapravo ovisi u kakvim smo odnosima s domaćinima. Ako smo uža obitelj, dat ćemo 200 eura, a ako se manje znamo možda 100 eura."

  • Nika 
Anketa

Što pokloniti za prvu pričest i krizmu ako niste kum?

Glasalo je 454 korisnika

I manji iznosi su u redu 

"Sad se daje po 100 eura, ali ovisi o bliskosti s obitelji. Ali mislim da je u redu i manje." 

  • Maja 

Djeca ne žele darove

"Čini mi se da su se vremena promijenila. Naučila sam da je praktičnije dati kovertu s novcem jer se djeci često ne svidi dar, primjerice zlatni nakit." 

  • Jasmina
Foto: Shutterstock

Što su rekli naši čitatelji?

Slično pitanje postavili smo i na Na Facebook stranici Roditelji.hr upitavši: Koliko novca je u redu dati za krizmu, ako niste kum?

Odgovori su bili raznoliki, a neki su istaknuli da svatko treba dati koliko može. 

"Onoliko koliko možete", naglasila je čitateljica, a s njom se složilo 18 drugih čitatelja dajući joj lajk. 

"Zašto novce davati? Zar ne možete nešto izazovnije, pustolovnije, ljepše, zdravije za poklon? Zašto se misli kako ćemo s novem riješiti svu svoju bezidejnost? Zbog čega radimo folklor od primanja svetog sakramenta? Novac, teški materijaluzam, imperijalistički populizam, gotovanstvo i...", istaknuo je korisnik, a njegov komentar dobio je 15 lajkova.

"Onoliko koliko možete, a isto tako i ništa. Kupite neki poklončić, isto super. Danas se smatra da su pričest, krstitke, krizme kao svadbe pa je novac obavezan", napisala je korisnica. 

Dok je jedna čitateljica istaknula kako su danas drugačije situacije. 

"Prošla su vremena kad se na svečanost išlo sa 100 eura. Pogotovo ako vas ide 2,3 ili više osoba. Stolice su enormno otišle gore. Ja uvijek gledam da pokrijemo svoje stolice i da ostane za poklon. Ako nisam u mogućnosti tako, onda radije ne idem", zaključila je čitateljica.