Prema posljednjim podacima danas na svijetu živi 3,905 milijardi pripadnica ženskog spola, što predstavlja 49,58% svjetske populacije. Iz toga proizlazi da su muškarci u manjem postotku brojniji od žena. Istraživanja provedena tijekom stotina godina pokazuju da je dječaka uvijek više nego li djevojčica. Nagađa se da je to prirodan način suprotstavljanja relativno visokim stopama smrtnosti muškaraca i način da se stvori veća rodna ravnoteža u populaciji.
U povijesti je obično bilo oko 105 rođenih dječaka na svakih 100 djevojčica u cijelom svijetu. No početkom 2000-ih udio dječaka se povećao. Ovo povećanje u omjeru spolova uglavnom je bilo uzrokovano velikim brojem rođene djece u Kini. Neproporcionalno velik udio dječaka bio je zabilježen i u drugim zemljama diljem Azije i Kavkaza. Azerbajdžan, Armenija, Gruzija, Južna Koreja i Solomonski Otoci mjesta s najvećim razlikom u omjeru spolova i to u korist dječaka. Indija je neko vrijeme bila izjednačena s Makedonijom, Crnom Gorom, Papuom Novom Gvinejom, Samoom, Srbijom i Surinamom s omjerom 108 rođenih dječaka na svakih 100 djevojčica. S druge strane, šest zemalja s najnižim razlikom u omjeru spolova su Ruanda, Sierra Leone, Togo, Zimbabve, Obala Bjelokosti i Madagaskar.
Kako objasniti ove razlike u udjelima dječaka i djevojčica?
Možda je najpoznatiji razlog, stoji na stranicama Pew Research Centera, povezan s praksom spolno selektivnog pobačaja, koji je zabilježen u Aziji, ali i na Kavkazu. Mogućnost ranog određivanja spola fetusa i snažna preferencijama prema muškoj djeci u velikoj je mjeri odgovorna za visoke brojke dječaka u mnogim zemljama u ovim regijama. Neka istraživanja sugeriraju da udio novorođenih dječaka opada s dobi roditeljima, odnosno što su roditelji stariji veća je vjerovatnost da će dobiti djevojčicu, ali i visok udio djevojčica u podsaharskoj Africi mogao bi biti povezan s praksom poligamije.