Iva Lulić je u Podravini 2012. godine započela autorski fotografski projekt kako bi stvorila autentične fotografije inspirirane narodnim vjerovanjima Podravine.
Ciklus fotografija koje prikazuju nadnaravna bića Podravine rezultat je autoričinog trogodišnjeg rada u Podravini. Snimanja su se odvijala diljem Podravine, od repaških i bilogorskih šuma, rukavaca Drave, Đurđevačkih peska do podravskih njiva, livada, seoskih dvorišta i starinskih interijera, a nadnaravna bića uprizorilo je lokalno stanovništvo. Autorica, inaće po struci povjesničarka umjetnosti i etnologinja uspješno spaja fotografski medij i tradicionalne ikonografske elemente vezane uz nadnaravna vjerovanja Podravine, a svijet u kojem se susreću realno i bajkovito postignut je znalačkom razradom koncepta, promišljenim likovnim korištenjem svjetla i boje u fotografiji te pronicljivom igrom očišta - odozgo, odozdo.
U projekt se 2014. godine uključuje Etnografski muzej terenskim istraživanjima - kazivanja i priče suvremenih sugovornika, istraživanja arhivske građe te ostalih dostupnih izvora i objavljene literature. Fotografije na izložbi uklopljene su u bajkoviti podravski ambijent koji je obitavalište velikog broja nadnaravnih bića, dok je etnološko-folklorističko tumačenje teme sadržano u popratnim tekstovima legendi i kataloga izložbe. Obrađena tema s područja duhovne kulture na inovativan način se predstavlja javnosti kroz sinergijski pristup koji spaja suvremenu umjetničku scenu i etnologiju te kulturnu antropologiju. Autorica tekstova i izložbe je kustosica Etnografskog muzeja Danijela Križanec Beganović.
Predstave, bajko-pričaonice i vilinski bal
Izložba je koncipirana tematski prema pojedinačnim nadnaravnim bićima – vilama i vilovnjacima, coprnicama, morama, divljim deklama, vedima, mrakima i mrakuljama itd. - vjerovanja koja zauzimaju važno mjesto u tradicijskoj kulturi, a suvremeni trendovi modernog društva pokazuju kako su ovakve teme i danas iznimno dobro prihvaćene i popularne u cijelom svijetu. Takvim pristupom istraživanoj temi dobivena je relevantna baza podataka iz koje je autorica tekstova crpila autentične opise i tumačenje odabranih vjerovanja u nadnaravna bića. Izložbom se razmotrila i transformacija nekih nadnaravnih likova koji u procesima modernizacije i globalizacije bivaju izvučeni iz tradicijske kulture i počinju živjeti u popularnoj kulturi građanskog društva.
Na izložbi svojim trodimenzionalnim prikazima likova sudjeluju i Zdenko Bašić, nagrađivani akademski filmski animator, poznati i priznati autor animiranih filmova i slikovnica Sjeverozapadni vjetar i Mjesečeve sjene, Zdravko Tišljar, slikar, grafičar, dizajner, svestrani i priznat likovni umjetnik te nekolicina mlađih likovnih autora - Marija Plečko, Petra Orbanić i Maja Jurjević. Izložba će biti obogaćena i zvukovima prirode karakterističnima za Podravinu, u kompilaciji Ive Vičića, umjetnika koji se već godinama bavi snimanjem zvukova prirode.
Izložba je otvorena 11. prosinca, a za vrijeme trajanja bit će popraćena brojnim događanjima, kazališnim predstavama, bajko-pričaonicama, radionicama, vilinskim balom, nagradnim igrama te stručnim predavanjima.
Autorica izložbe: Danijela Križanec Beganović, kustosica
Autorica fotografskog projekta: Iva Lulić
Autorica likovnog postava: Nikolina Jelavić Mitrović
Suradnica na izložbi: Mareta Kurtin
Autor zvučne kulise: Ivo Vičić
Gostujući autori izložbe: Zdenko Bašić, Zdravko Tišljar, Marija Plečko, Petra Orbanić i Maja Jurjević
Autori tekstova kataloga izložbe: Danijela Križanec-Beganović, Luka Šešo, Matija Dronjić
Tekst i foto: promo
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano