Prema procjenama stručnjaka u Hrvatskoj živi oko 10 000 djece s poremećajima iz autističnog spektra. Upravo su rana dijagnostika i rana intervencija presudne za tu djecu, jer o njihovoj kvaliteti i dostupnosti često ovisi stupanj samostalnosti i integracije djece u odraslom životu. O važnosti rane intervencije govore i mnoga iskustva te znanstvena istraživanja.
Novija istraživanja znanstvanika pokazaju čak kako se određene promjene kod autizma događaju u mozgu djeteta prije rođenja. Ta činjenica svakako govori u prilog ranom otkrivanju i intervenciji koja, ako se krene dovoljno rano, može pomoći da se djetetov mozak preorganizira i čak premosti problem. Tako smatra znanstnevni tim na čelu s Richom Stonerom sa Univerziteta California u San Diegu, prenosi Focus.de, koji je razultate svog istraživanja objavio u “New England Journal of Medicine”.
U sklopu suradnje dogovorena je tehnička pomoć UNICEF-a u uspostavi modela rane dijagnostike i rane intervencije kako bi roditelji i djeca dobili odgovarajuću podršku koja može uvelike unaprijediti razvoj djece s poremećajima iz autističnog spektra. U procesu izrade spomenutog modela uz već navedene partnere sudjelovat će i roditelji djece s poremećajima iz autističnog spektra te stručnjaci Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano