Čim se temperature spuste i vani postane hladno, mnogi roditelji pogrešno misle da to nisu uvjeti za šetnju, pa ostaju kod kuće. No to je, upozoravaju pedijatri, pogrešno iz više razloga, a prvenstveno zato što tako virusima i bakterijama dajemo 'plodno tlo' za razmnožavanje.
Zašto tijekom zimskih mjeseci ljudi češće obolijevaju od prehlade? Zato što su previše u zatvorenom prostoru!
Prehlada nije isključivo posljedica hladnoće, ali je točno da smo toj bolesti podložniji kad nam je hladno. Razlog za to slabija je prokrvljenost sluznica nosa i ždrijela, što virusima omogućava bolje prodiranje i brže razmnožavanje. Naime, poznato je da djeca u hladnijem dijelu godine uglavnom borave u zatvorenim, grijanim prostorijama. Kod prekomjernog grijanja suhi zrak posuši sluznicu dišnih putova, pa ona više nije u stanju uništavati potencijalne napadače. Izlaskom na svjež i hladan zrak sluznica reagira pojačanim lučenjem sekreta, čime se pojačava učinak čišćenja nosa. Većina liječnika u javnosti često upozoravaju baš na ovo - želite li izbjeći prehladu i kašalj, utoplite dijete i izađite s njim na zrak, bez obzira na niske temperature. Posebno se to odnosi na djecu koja već hodaju, jer kretanje ubrzava disanje, a time i čišćenje dišnih putova. Naime, dok dijete mirno sjedi, zrak se izmjenjuje tek u jednoj trećini pluća, dok se u preostalom dijelu nakuplja sekret i ustajali zrak, što pogoduje razvoju virusa i bakterija. No kako odjenuti dijete za zimsku šetnju?
Sigurno ste ovaj savjet već nekad čuli: obucite svoju bebu onako kako ste vi odjeveni, a zatim dodajte još jedan sloj. Ova 'generalna istina' doista dobro funkcionira – ako bude prevruće lako skinete jedan sloj i obrnuto. No možda još važnije od toga utopliti je stopala i rukice. Čak i ako nosi jednodijelni 'footie body', dodatne čarape ispod neće biti na odmet tijekom niskih temperatura. Zapamtite i to da se dobar postotak tjelesne topline gubi iz glave, tako da je kapa – must have.
Ozebline se pojavljuju ako je koža izložena jako niskim temperaturama - najčešće na prstima ruku, na nogama, ušima i nosu. Ako vidite da koža postaje jako blijeda i ako je hladna na dodir, odmah utoplite dijete, tj. sklonite se u unutarnji prostor. Nemojte činiti tipičnu roditeljsku pogrešku - ne trljajte zahvaćena područja; radije ih zagrijte toplim ručnikom ili dekicom.
Tijekom zimskih hladnoća beba bi za izlazak vani trebala imati barem tri sloja odjeće. Osnovni sloj je onaj neposredno uz kožu djeteta pa je najbolje da bude pripijen i od mekanog i udobnog pamučnog materijala. U toplom zagrljaju pamuka – to je naziv predivne lupilu pure kolekcije za bebe, koju od 13. prosinca možete naći u svim trgovinama Lidla.
Srednji sloj je izolator; od sprječava gubitak topline. Preporuka je također odabrati nešto pamučno i udobno, što neće sputavati pokrete. U vanjski sloj odjeće ubrajamo vodootporne jakne koje će štititi bebu od kiše, snijega i vjetra. No pazite da jaknica bude malo komotnija, da ispod nje možete lako obući barem dva sloja. Nova Lidlova lupilu pure kolekcija za bebe oduševljava svojom ljepotom i funkcionalnošću, ali i cijenama. Naime, udobne termo hlače za 29,99 kn, najmekaniji bodiji za 44 kune, set toplih čarapica s omiljenim likovima (Paw Patrol, Vatrogasac Sam, Batman) za samo 15,99 kn, trodijelni set za bebe za 44 kn – roditelji nemaju što razmišljati, jer već dobro znaju da ih lupilu nikad nije iznevjerio.
Proizvodi iz lupilu pure kolekcije dostupni su od ponedjeljka, 13. prosinca u Lidlovim trgovinama, a više saznajte OVDJE. Inače, Lidl u suradnji s dr. Milivojem Jovančevićem želi roditeljima biti važan oslonac u njihovoj najvažnijoj ulozi. Pelene, pehrana mališana, kašice, debljina kod djece, neke su od tema YouTube podcasta 'Sve što beba treba', koje možete pogledati OVDJE.
*Sadržaj nastao u suradnji s Lidlom.
Nika Antolos o neugodnoj situaciji na dječjem igralištu: 'Slikao je djecu'
Djeca sa sretnim djetinjstvom mogu postati depresivna: Stručnjak otkriva posljedice nepoznavanja osnovnih potreba djece
Kaufland osigurava slobodan dan roditeljima prvašića te voće i povrće za 25 000 hrvatskih školaraca
3 stvari koje nikada nemojte govoriti srednjem djetetu
Stvari koje bih voljela da sam znala prije nego je moje dijete krenulo u prvi razred