Opće je poznato da se ljubav prema sportu i kretanju razvija od malih nogu. Bavljenje sportom djeci donosi mnoge benefite koji nisu vidljivi samo na razini poboljšavanja motoričkih vještina, djeca trenirajući jačaju svoje samopouzdanje, uče se disciplini, uče da su u životu prihvatljivi i porazi i pobjede te da je važno ne odustajati, djeca se kroz sport druže i razvijaju komunikacijske i socijalne vještine, ali postižu i bolje rezultate u školi.
Još ako im sport u njihovoj dječjoj dobi predstavite kao igru, postoje velike šanse da će ga zavoljeti. Jelena Vukas je žena koja je u sportu velik dio svoga života, ona je višestruka prvakinja Hrvatske u taekwondou, osvajačica medalja s brojnih međunarodnih natjecanja, reprezentativka, brončana sa Svjetskog juniorskog prvenstva u Vijetnamu 2006. godine i, naravno, trenerica od 2011. godine.
Ova 31-godišnjakinja tako je svoju ljubav prema sportu i djeci isplela u jednu kreativnu i posve drukčiju priču. Željela je djeci omogućiti dinamičan i maštovit trening, dakako obogaćen igrom, i na taj ih način privući sportu - i tako je nastala teretana u sklopu taekwondo igraonice 'Mali borci' u Sesvetama.
Riječ je o teretani koja je potpuno sigurna za djecu, a umjesto pravih utega, tu su stiropori i lagane plastične šipke, sve je u veselim šarenim bojama, ali pokreti se izvode kao što ih izvode pravi vježbači.
Jelena Vukas u rad s djecom unosi radost i zabavu, što možete primijetiti već kad pristupite Facebook stranici 'Malih boraca' jer što dugo možete nego se od srca osmjehnuti pročitavši post o Glupanus maximusu, kako djeca u igraonici nazivaju Gluteus maximus.
Kada djecu tražiš da ponove ime najvećeg mišića na tijelu i dobiješ vrlo ozbiljan odgovor da je to Glupanus maximus.
???
Oduševljeni idejom o maloj šarenoj teretani, punoj dječjeg smijeha i veselja, kontaktirali smo Jelenu i pitali je što nas zanima. Ništa drugo nego - mi bismo rado da takve teretane postoje i za odrasle!
Kako ste došli na ideju o dječjoj teretani?
Ideja je došla spontano. Razmišljala sam kako da unaprijedim treninge svojim malim borcima i dodam nešto novo pa sam došla na ideju da bih im mogla napraviti 'utege'. Kada su mi utezi pali na pamet, onda su se ideje samo nadovezivale: sobni bicikl, steper, traka za trčanje… I nastalo je ovo što je nastalo.
Rekviziti za vježbanje djece očito izgledaju drukčije... Kolika su opterećenja?
Opterećenja su minimalna. Utezi nemaju gotovo nikakvu težinu (napravljeni su od plastičnog štapa i stiropora), traka za trčanje ne pruža nikakav otpor, nego radi na principu da se pokreće onako kako dijete po njoj hoda ili trči, bicikl nije ništa teže voziti nego obični bicikl.Jesu li rekviziti i sprave tako osmišljene da djecu čuvaju ozljeda?
Mogu li djeca u toj dobi pravilno izvoditi vježbe snage za koje su im potrebni rekviziti? Djeca najčešće ne krenu s pravilnim izvođenjem, ali zato postoje stručne osobe koje bi trebale voditi takve programe i koje će strpljivo ispravljati djecu prilikom krivog izvođenja. Uz pravilno vodstvo, djeca uspijevaju pravilno izvesti vježbu.
Kako ih motivirate na izvođenje vježbi? Doživljavaju li vježbanje kao igru?
Motivacija je najvažnija stvar kod djece u tim godinama. Djeca se trebaju igrati. To je ono što je ispravno. Njihova mašta nema granica i, ako im kažete da rade samo čučnjeve, oni će ih odraditi, ali kada im stavite 'uteg' i kažete da rade čučnjeve – onda to postaje neka nova dimenzija u njihovoj mašti. Igra mora biti sveprisutna i sve vježbe se izvode na zabavan način, prilagođen njihovu uzrastu.
Vaša je teretana u sklopu taekwondo igraonice ‘Mali borci’ u Sesvetama. Jeste li razmišljali o istom takvom principu, samo za stariju djecu, i da bude isključivo riječ o fitnesu? Jer, mnoga djeca nemaju želje ići u smjeru natjecateljskog sporta.
Trenutno nisam razmišljala o proširenju ove ideje na starije uzraste i na fitnes. Već sam deset godina trenerica u taekwondo klubu 'Orion' i vodim klub pa, s obzirom na to da taekwondo živim već 22 godine, svakako planiram nastaviti u tom smjeru. Potrudit ću se da sva djeca, koja dođu u klub, budu zbrinuta na najbolji mogući način – odluče li se za natjecateljski taekwondo ili za rekreativni taekwondo. Za svakoga ima mjesta i svatko je dobrodošao.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Facebook Mali borci
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano
Dijete ima ispad bijesa? Ne koristite riječi, umirite ga ovim jednostavnim i učinkovitim dodirom