Svako peto dijete seksualno je zlostavljano ili uznemiravano, kažu istraživanja. Većina zlostavljanje djece poznaje svog zlostavljača, odnosno u velikom broju slučajeva počinitelji su rođaci, obiteljski prijatelji, skrbnici ili druge osobe iz kruga obitelji i zajednice. Nekad su djeca toliko malena da ni ne shvaćaju što im se događa, dok se oni malo stariji povlače u sebe jer osjećaju strah, sram i krivnju te gube samopouzdanje i samopoštovanje. Slijedom toga dolazi i do porazne statistike koja pokazuje da tek 20 posto djece progovori o seksualnom zlostavljanju unutar mjesec dana, 57 posto prijavit će ga nakon više od pet godina, dok će čak 20 posto zauvijek šutjeti.
Te i brojne druge zabrinjavajuće činjenice bile su neprestano u mislima mladog redatelja Đure Gavrana prilikom snimanja dokumentarnog filma „Jedna od nas“, koji će svoju svjetsku premijeru doživjeti na ovogodišnjem izdanju Sarajevo Film Festivala koji će biti održan online od 14. do 21. kolovoza. U središtu je filma proslava petnaeste godišnjice mature na kojoj se kolege iz razreda prisjećaju srednjoškolskih dogodovština. Kako večer odmiče, sljedovi hrane i pića se nižu, razgovori su sve otvoreniji, ali jednu temu s nelagodom izbjegavaju sve dok ih alkohol ne ohrabri da započnu razgovor o šokantnom pismu koje su svi nedavno primili. U tom pismu njihova bivša kolegica iznosi svoju mučnu ispovijed o brutalnom zlostavljanju koje je proživljavala kao dijete i srednjoškolka.
"Film 'Jedna od nas' dokumentarni je film o društvenim reakcijama na seksualno zlostavljanje djece koji na više razina problematizira kompleksnost teme zlostavljanja. Govori o žrtvi seksualnog nasilja koja je dovedena u poziciju da nema hrabrosti reći što se događa, ističe dugo vremensko razdoblje koje je potrebno da žrtva progovori o pretrpljenom nasilju te predstavlja način na koji se žrtva ispovijeda i vapi za podrškom. Tu je i prikaz okoline koja ni u kojem trenutku nije posumnjala u težinu njene pozicije te naposljetku prostor za gledatelja da razmišlja o crnoj stvarnosti mnogih obitelji koja se čvrsto čuva unutar četiri zida i skriva od okoline, rodbine, pa čak i jedni od drugih“, izjavio je Đuro Gavran, redatelj, scenarist, producent i protagonist filma „Jedna od nas“.
Gavrana
je tijekom procesa istraživanja za potrebe snimanja filma šokirala spoznaja o
učestalosti zlostavljanja mladih, a kroz proces montiranja filma naučio je puno
o temi te shvatio njezinu kompleksnost. Stoga je odlučio film popratiti edukativnom
kampanjom i sadržajima koji će ga nadopuniti te pružiti odgovore na mnoga
pitanja koja otvara. U tome će mu pomoći brojni stručnjaci – pravobraniteljica
za djecu Helenca Pirnat Dragičević, Anita Matijević iz Ministarstva
unutarnjih poslova, Gordana Buljan Flander iz Poliklinike za djecu, sutkinja za
mladež Lane Peto Kujundžić, Hana Hrpka iz Hrabrog telefona, Maja Mamula iz
Ženske sobe, Goran Arbanas iz Psihijatrijske bolnice Vrapče, Tomislav Ramljak
iz osječkog Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, Saša Morić iz kaznionice u
Lepoglavi, Marina Ajduković iz
Studijskog centra socijalnog rada te Silvija Stanić iz Udruge roditelja „Korak
"Porazne statistike o broju žrtava zlostavljanja kojima svjedočimo iz godine u godinu pokazuju našu odgovornost kao stručnjaka, ali i članova šire društvene zajednice, da žrtve ohrabrimo u prijavi zlodjela i potom im pružimo svu potrebnu zaštitu i podršku kako bi se mogli nositi s posljedicama. Svako dijete ima pravo biti sigurno, jako i slobodno, ono mora naučiti reći 'ne' i osjećati se sigurnim da kaže 'ne'. Vrlo često učimo djecu da se ne smije reći 'ne', što je pogrešno jer je naš zadatak upravo da ih podučimo da to smiju izgovoriti. Uz to ih trebamo ohrabrivati i da osvijeste u koga sve imaju povjerenja, tko je sve njihova mreža podrške i komu se mogu obratiti ako imaju određenih problema. S velikim se ponosom uključujemo u ovaj projekt, u želji da pomognemo što većem broju djece i mladih ljudi da se protiv nasilja bore tako što će ga uočiti i prepoznati te o njemu progovoriti“, izjavila je Silvija Stanić, izvršna direktorica Udruge roditelja „Korak po korak“.
Nakon
svjetske i nacionalne premijere filma, plan je organizirati projekcije za
srednjoškolce (maturante) po kinima unutar Hrvatske mreže neovisnih
kinoprikazivača kako bi se ta tabu tema otvorila izravno među mladima koji su statistički
autorom i stručnjacima iz područja seksualnog nasilja nad djecom te online
druženja kako bi u razgovoru mogli sudjelovati i oni koji nisu u mogućnosti
fizički prisustvovati projekciji filma, kao i potencijalne žrtve koje žele
ostati anonimne. Razgovore bi vodili stručnjaci koji su prošli edukaciju u
organizaciji Udruge roditelja „Korak po korak“ za licencirani program CAP (Child
Film „Jedna od nas“ prati i internetska stranica jednaodnas.comna kojoj će se moći pronaći konkretne informacije na temu seksualnog zlostavljanja djece poput razgovora sa stručnjacima, ispovijesti žrtava, statističkih podataka, informacija o načinima prepoznavanja sličnih slučajeva, anketa, savjeta za roditelje, brojeva savjetovališta i telefonskih linija za pomoć i brojnih drugih.
Tekst i foto: press i Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti