S obzirom na povoljnu epidemiološku situaciju u Hrvatskoj, tj. činjenicu da već neko vrijeme nema novih slučajeva zaraze koronavirusom koji bi zabrinjavali epidemiologe, ravnatelj Hrvatskoh zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak najavio je "novi paket" popuštanja mjera. Osim što je ukinuta 1-satna pauza za definfekciju prostora u trgovinama, od 12. ili 14. lipnja kreću i sportska natjecanja s gledateljima na otvorenom, a to znači da će roditelji moći bodriti svoje mališane na nogometnim, rukometnim, plesnim i ostalim natjecanjima koje organiziraju njihovi klubovi. S obzirom da ovih dana traju i upisi djece u prvi razred osnovne škole, što uključuje i razgovor sa školskim pedagogom i psihologom, HZJZ je izdao i nove upute za škole i vrtiće. Je li vaše dijete spremno za školu, pročitajte OVDJE?
U provedbi postupka utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta radi upisa u osnovnu školu neophodno se pridržavati ovih uputa za školu te posebno sljedećeg:
• održavanje fizičke udaljenosti između osoba (1, 5m) (roditelj/staratelj i njegovo dijete ne trebaju održavati razmak),
• pojačane higijene ruku (dezinfekcija ruku kod ulaska i izlaska u ustanovu), korištenje vlastite olovke kod pisanja testa koju roditelj odnosno dijete donosi odnosi sa sobom nakon ispunjavanja testa,
• odgoditi dolazak osoba (djece i roditelja) s povišenom tjelesnom temperaturom i/ili respiratornim smetanjem te osoba sa sumnjom na zarazu s COVID-19,
• redovito provjetravanje prostorija u kojima se odvija testiranje djece.
Kod individualnog testiranja, dijete i jedan roditelj (jedna odrasla osoba) dolaze jedan po jedan prema unaprijed utvrđenom rasporedu. Ako je to zbog nedostatka termina ili drugih objektivnih okolnosti neophodno, moguće je i grupno testiranje djece uz dosljedno pridržavanje distance od 1,5 m između svih osoba. No, kada je god moguće, prednost treba dati individualnom testiranju djeteta u odnosu na grupno testiranje, kako bi se izbjeglo grupiranje djece i roditelja u školi i izvan škole.
Izdane su i nove pute vezane za rad predškolskih ustanova i razrednu nastavu od 1. do 4. razreda. Kada dovodi i odvodi dijete, roditelj/staratelj ili druga osoba u pratnji djeteta može ući u dječji vrtić. Također u ustanovu može ući roditelj ili druga osoba u pratnji, kada dovodi i odvodi dijete s teškoćama, posebno ako zdravstveno stanje djeteta to zahtjeva te ako dijete s teškoća nema osiguranu podršku pomoćnika u nastavili ili stručnog komunikacijskog posrednika koji umjesto roditelja uvodi dijete u ustanovu. U pratnji djeteta uvijek je samo jedna odrasla osoba.
U novim uputama zanimljivo je bilo pročitati još jedan podatak: upotrebu dezinficijensa kod djece školske dobi, kažu u HZJZ-u, svakako treba ograničiti na dezinfekciju kod ulaska u školu te se nikako ne treba primijeniti više od 2-3 puta dnevno. Ta je informacija zabrinula mnoge roditelje koji su u proteklom razdoblju masovno koristili ova sredstva. Sastojci mnogih gelova za dezinfekciju, sapuna i dezodoransa kemikalije su koje putem kože ulaze u naš krvotok i samim time štete organizmu. osim toga, dok ubijaju potencijalno opasne bakterije, sredstva za dezinfekciju ruku, isto tako, mijenjaju i one dobre bakterije, koje su nam važne za otpornost organizma. Jedna američka studija pokazala je i to da triklosan, sastojak mnogih dezinfekcijskih sredstava, može oslabiti sposobnost kontrakcije mišića srca.
Tekst: D. P.
Fotografija: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano