Film za senzornu projekciju je pomno biran kako bi ga djeca sa senzornim poteškoćama mogla pratiti. Djeca sa senzornim poteškoćama mogu imati teškoće uzrokovane preosjetljivošću na jake boje, svijetlo, bljeskanje, uzorke i kontraste, nagle glasne zvukove, mnogo vizualnih i auditivnih podražaja istovremeno. Sukladno tome animirani filmovi koji su odabrani da sudjeluju u ovom projektu su senzorno prihvatljivi u auditivnom i vizualnom smislu za djecu sa senzornim poteškoćama.
Film odabran za ovu senzornu projekciju govori o Pengu koji je neodgovoran, mlad, neoženjen gusan koji bi radio bilo što osim vježbanja za nadolazeću seobu. Smatra da je bolji od svih te vrijeme provodi izvodeći lude manevre, još luđim brzinama. Tijekom jednog takvog Peng preleti previše blizu tlu, sudari se s jatom pačića i razdvoji brata i sestru, Chaoa i Chi, od ostalih. Ovim neočekivanim susretom Peng će započeti putovanje koje će mu slomiti krilo – a gotovo i srce – dok počinje shvaćati moć bezuvjetne ljubavi u obliku dvoje pačića koji u njemu također počinju vidjeti najboljeg oca kojeg su ikad mogli imati.
U senzornoj projekciji su djeca na prvom mjestu, tako da sve njihove potrebe moraju biti zadovoljene pod motom kino za sve kino dostupno svima. Na taj način ruše se sve predrasude i stereotipi, te se različitost percipira kao bogatstvo, a uči se na spontani način kroz zajedništvo od najranije dobi. Djeca koja su od najranije dobi uključena u takve aktivnosti u lokalnoj zajednici, kasnije postaju pojedinci koji su tolerantniji, te socijalno i emocionalno zrelije ličnosti.
Koncept senzornih projekcija pokrenule su još 2016. godine Eva Brlek, magistra edukacijske rehabilitacije i psihoterapeut, trenutno pohađa doktorski studij Mediji i komunikacija, te Sandra Malenica, prof. kroatistike i komparativne književnosti, koja trenutno pohađa doktorski studij Književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture. Autorice su ove godine provele znanstveno istraživanje među roditeljima i učiteljima čija su djeca sudjelovala na nekoj od senzornih projekcija diljem Hrvatske, te rezultati istraživanja pokazuju kako senzorne projekcije značajno utječu na porast komunikacijske kompetencije djece s teškoćama u razvoju, te da pozitivno djeluju na inkluziju djece u lokalnu zajednicu.
Tekst: press
Foto: Profimedia
3 pravila odgoja Jordana Petersona: "Vodite računa što radite, a ne što pričate"
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović