Kada dođe do infekcije, većina trudnica se pita može li si i kako pomoći prirodno, bez upotrebe kemije i antibiotika.
Naravno da može! Ljekovitim biljem možete ubrzati liječenje, podići imunitet i spriječiti nastanak novih infekcija.
Zašto koristiti ljekovito bilje
Kod upotrebe antibiotika, infekcije se vrlo često vraćaju.
Ponekad je to zbog starog uzročnika – bakterije, gljivice ili virusa, no uzrok može biti i oslabljeni imunitet, narušena prirodna ravnoteža sluznice ili otpornost bakterija na pojedine antibiotike.
Ljekovito bilje djeluje na sve uzročnike upala - antiseptički, antimikrobno i protuupalno. Jača imunitet, vraća i održava prirodnu ravnotežu sluznice te vraća prirodnu snagu organizmu u borbi protiv infekcija. Diuretičkim djelovanjem potiče izlučivanje tekućine iz tijela, a samim time i bakterija, uzročnika bolesti.
"Sigurne" biljke - saveznici u borbi protiv infekcija
Bazga (Sambucus nigra) je diuretik - potiče izlučivanje mokraće, a uz to ima antivirusno, antibakterijsko i antimikrobno djelovanje, te podiže imunitet.
Brusnica (Vaccinium Vitis idaea) sadrži arbutin - antibiotik i diuretik, a taj najljekovitiji sastojak nalazi se u listu.
Liječi i infekcije kandidom (gljivice) koje su vrlo česta nuspojava uzimanja antibiotika.
Pomaže u liječenju upala u urinarnom traktu izazvanih bakterijama, a naročito E. Coli. Djelotvorna je kod ostalih infekcija mokraćnih puteva i upale bubrežne nakapnice.
List brusnice učinkovitiji je od lista medvjetke (Uva ursi), a osobito se preporučuje kod osoba osjetljivog želuca.
Medvjetku trudnice ne bi smjele uzimati.
Kopriva (Urtica dioica) potiče mokrenje, jača imunitet, pomaže protiv svih vrsta alergija. Djeluje i kao željezni tonik (enzim sekretin utječe na povećanje broja crvenih krvnih tjelešaca-pomaže u liječenju anemije). Pomaže kod bubrežnih oboljenja, upala mokraćnih kanala i mjehura (cistitisa, krvi u mokraći, pijeska i kamenaca u bubrezima - sprječava stvaranje kamenaca i otapa ih).
Preslica (Equisetum arvense) je nezaobilazna biljka u liječenju bolesti urinarnog trakta, ali i pluća, bolesti kože, rana, upala i drugih infekcija. Sadrži kremičku kiselinu, kalcij, magnezij i željezo. Predstavlja izvrstan prirodni izvor minerala potrebnih organizmu, koji će nahraniti i oporaviti nokte, kosti, kožu, kosu i mišićno tkivo. Poboljšava imunitet. Sadrži znatne količine željeza pa je prirodni lijek za anemiju.
Iako je zdrava i djelotvorna, u trudnoći se ne preporučuje uzimanje preslice kao monodroge, nego u kombinaciji s drugim biljkama i to u vrlo malim količinama.
Crni sljez (Malvae sylvestris) spada u mucilaginozne biljke - sadrži sluz. Izvrsno pomaže u svim tegobama sa sluznicama pa tako i kod bolesti urinarnog sustava. Sadrži antocijan koji djeluje protuupalno i antibakterijski. Djeluje i kao diuretik.
Kamilica (Matricaria chamomilla) ima protuupalno djelovanje kod svih unutarnjih i vanjskih upalnih procesa.
Pojačava izlučivanje mokraće, smiruje bolove pri mokrenju i djelotvorna je protiv raznih bakterija u mokraći. Djeluje protiv gljivičnih infekcija, liječi želudac i crijeva, smanjuje grčeve i nadutost, smiruje i djeluje protiv nesanice, jača imunitet i liječi prehladu.
Sve navedene biljke smiju se koristiti tijekom trudnoće, ali ne preporučuje se ispijanje niti jedne biljke kao monodroge kroz duži period, već isključivo u mješavinama. Tako će se biljke međusobno nadopunjavati, a neće imati štetnih nuspojava.
Liječenje uroifekcija
Uroinfekcije su česte u trudnoći, a podatci pokazuju da se s njima muči svaka deseta trudnica. Opušteni mišići mokraćovoda, te uvećana maternica onemogućuju brz i slobodan prolaz urinu kao inače, što pogoduje skupljanju bakterija. Najčešći uzrok (70-90 %) upali je bakterija Escherichia coli, normalan stanovnik debelog crijeva.
No, naseljena u sluznici mokraćnih puteva izaziva upalu, bolove, učestalo mokrenje, peckanje, temperaturu i druge neugodne i bolne simptome.
Vrlo važno ju je na vrijeme prepoznati i pravilno liječiti, jer se neliječena upala može proširiti, izazvati pobačaj, prijevremeni porođaj ili zastoj u rastu ploda.
Čaj protiv urinarnih infekcija
Sastojci:
- brusnica 20 g
- kopriva 15 g
- crni sljez 15 g
- bazga 10 g
- preslica 10 g
- šipak 10 g
- hibiskus 10 g
- kamilica 10 g
Priprema:
- Dvije ravno punjene jušne žlice čaja stavite u 1 litru hladne vode.
- Kada voda zavrije, neka kuha na laganoj vatri 1 minutu, potom je sklonite * s vatre.
- Ostavite poklopljeno 5-10 minuta, procijedite i popijte tijekom dana.
Sastav i udio biljaka, te količina popijenog čaja može varirati ovisno o stanju, dobi, dijagnozi i simptomima.
Ovaj čaj ne sadrži biljke koje su kontraindicirane u trudnoći, što znači da u njemu nema ploda borovice, peršina, kadulje, timijana, žutike, medvjetke i drugih biljaka koje se u trudnoći mogu pokazati štetnima.
Gljivične infekcije – kako ih liječiti prirodnim sredstvima
Uzročnik im je najčešće gljivica Candida albicans. Uzrokuje svrbež i crvenilo spolovila, nelagodu i sirasto bijeli iscjedak.
U slučaju pojave gljivica, trebaju se liječiti oba partnera! U prehrani treba izbjegavati šećer, peciva (sve što sadrži kvasac), gljive, kikiriki. Za još bolje rezultate, trebali biste ograničiti i unos namirnica životinjskog podrijetla, barem na neko vrijeme. Za liječenje candide prirodnim putem preporuka su dvije odlične kupke. Sigurne su i za trudnicu i bebu.
Čajna kupka protiv candide:
Sastojci:
- Vrkuta 10 g
- Lavanda 10 g
- Hrastova kora 10 g
- Cvijet crnog sljeza 10 g
- Zlatnica 10 g
Priprema:
- 3 jušne žlice čajne mješavine prokuhajte u litri vode i poklopite.
- Nakon pola sata procijedite, ulijte u lavor/bide i čajnom mješavinom * svake večeri isperite intimno područje.
Sok od limuna i kupka s jabučnim octom
Jabučni ocat vraća sluznici prirodan pH, čime se smanjuje podložnost gljivicama. Odličan napitak koji ima istu svrhu - otkiseljavanje organizma je i sok od limuna. Svako jutro popijte čašu vode s iscijeđenim sokom pola limuna i učinili ste puno u borbi protiv gljivica.
Za intimnu njegu pak napravite ljekovitu kupku: pomiješajte jabučni ocat s toplom vodom u približno istim omjerima, te tom mješavinom ispirite intimno područje.
Kupke – ljekoviti čaj od biljaka i kupka s jabučnim octom se mogu primjenjivati naizmjence svaku drugu večer, dok se simptomi ne povuku.
Za jače antimikrobno djelovanje, u obje kupke možete dodati i pokoju kap eteričnog ulja čajevca.
Ukoliko su u pitanju kronična i tvrdokornija gljivična oboljenja, u terapiju se dodaju čaj i biljne kapi koje sadrže imunološke i antimikrobne biljke.
Birajte samo provjerene recepte
Liječenje ljekovitim biljem zahtjeva određena znanja iz područja medicine i fitoterapije, pa se osobito u trudnoći ne prepuštajte u ruke bilo kome.
Ne isprobavajte na svoju ruku svakojake recepte kojih se danas može posvuda naći, već ih potražite kod školovanog fitoterapeuta s potrebnim znanjem i iskustvom. Oprez je u ovom slučaju itekako opravdan. Svojim eteričnim uljima, hormonalnim djelovanjem, pojačavanjem cirkulacije u trbušnom dijelu tijela, prejakim diuretičkim ili laksativnim djelovanjem, neke biljke mogu izazvati kontrakcije maternice, krvarenje i pobačaj. Najveći oprez potreban je u prvom tromjesečju.
Biljke koje trudnica ne bi smjela koristiti su:
- kadulja
- borovica
- peršin
- žutika
- medvjetka
- ružmarin
- aloja
- ginko
- imela
- frangula.
Izvor: www.alternativa-za-vas.com
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti