Pušenje duhana je danas najraširenija bolest ovisnosti i jedan od glavnih čimbenika rizika za zdravlje čovjeka, a odgovoran je za nastanak čitavog niza bolesti. SZO procjenjuje da u svijetu puši milijardu i 300 milijuna ljudi, a u RH se računa da ima oko 1.2 milijuna pušača.
U popušenoj cigareti nalazi se oko 4000 kemijskih spojeva, od kojih je dokazano najmanje 60 kancerogeno, a osnovni najštetniji sastojci cigarete su nikotin, katranski spojevi, ugljični monoksid, amonijak, aceton, fosfor, arsen, olovo i policiklički aromatski ugljikovodici kao najkancerogeniji.
Djelovanje cigarete: ubrzava rad srca, povisuje krvni tlak, sužava krvne žile (taloži se na unutrašnju stjenku krvne žile) te uzrokuje srčani infarkt, moždani udar, oštećenja usne šupljine i želuca, kronični bronhitis, emfizem pluća te karcinom pluća.
Dokazano je da pušenje skraćuje životni vijek (svake godine, od bolesti izazvane konzumiranjem duhana u svijetu umire oko pet milijuna ljudi).
Centar za ovisnost je u mozgu. Kad pušač zapali cigaretu, unutar nekoliko sekundi nikotin dospijeva u mozak, a u prosjeku 30-ak minuta nakon popušene cigarete smanjuje se koncentracija nikotina u krvi na minimalnu, te pušač ponovno ima potrebu paliti cigaretu.
Pušenje u trudnoći
Nikotin se lako apsorbira u svim tkivima, slobodno prolazi kroz placentu u krvotok ploda, što znači da i dijete u utrobi majke koja puši "uživa" u nikotinu. U nizu istraživanja rađenih među trudnicama pušačima, uočena je i 2 puta češća pojava prijevremenog porođaja u odnosu na majke nepušače.
Pušenje duhana može dovesti nikotin u majčino mlijeko. Kod teških pušača poznato je da dolazi do smanjenja proizvodnje mlijeka i da uzrokuje povraćanje, proljev, ubrzan rad srca i nemir kod beba. Bebe pušača, dojene ili ne, sklonije su kolikama i respiratornim infekcijama, a izloženost pušenju može povećati i rizik od SIDS u novorođenčadi.
Za trudnicu i dijete je jednako štetno i pasivno pušenje.
Vjerujemo da možete pronaći dovoljno argumenata da pokušate prestati pušiti prije trudnoće te prođete trudnoću bez cigareta, te po potrebi i potražiti pomoć u prestanku pušenja.
Tekst: Marija Vuković, bacc.med.tehn., Telefonsko savjetovalište „Telefončić“, 01/4850 555
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti