Uz sve ostale tegobe koje vas mogu snaći u trudnoći, bol u donjem dijelu leđa doista vam može zgorčati život. Naime, bol koju osjećaju trudnice može imati simptome išijasa, a širi se duž išijatnog živca koji se proteže od donjeg dijela leđa kroz bokove i stražnjicu niz nogu.
Neke trudnice stalno osjećaju bol, dok se kod nekih ta bol povećava ovisno o aktivnostima. Osim što utječe na kvalitetu života, bol može ometati i san. Bolovi koje osjećaju trudnice najčešće prestaju nakon rođenja djeteta. No u nekim situacijama kronična bol može ostati i nakon poroda.
Učestalost i kada se pojavljuje bol u leđima? Istraživanja pokazuju da će svaka druga trudnica osjetiti bol u donjem dijelu leđa tijekom trudnoće ili u postporođajnom razdoblju. Bolovi u 'križima' tijekom trudnoće mogu biti blagi ili povezani s određenim aktivnostima. Za neke žene ta bol može biti kronična, mogu osjetiti trajnu bol u periodu dužem od tri mjeseca.
Istraživanja su pokazala da od vrlo jakih bolova u leđima, koji smanjuju kvalitetu života, pati svaka treća trudnica. Kod njih 10 posto bolovi utječu i na radnu sposobnost pa je bol u donjem dijelu leđa i jedan od čestih uzroka odlaska trudnica na bolovanje.
Trudnice bolove u leđima najčešće počinju osjećati u drugom tromjesečju, između petog i sedmog mjeseca trudnoće, no kod nekih se bolovi mogu javiti i ranije.
Koji su uzroci boli? Uzroci boli u donjem dijelu leđa tijekom trudnoće su različiti.
Mnogi su poznati i prirodno se dogode tijekom trudnoće, uključujući one povezane s držanjem tijela, cirkulacijom krvi, anatomijom i hormonima.
Bolovi u donjem dijelu leđa tijekom trudnoće rijetko su ozbiljni ili opasni po život.
Smatra se da je pojava bolova u donjem dijelu leđa u trudnoći posljedica mehaničke nestabilnosti donjeg dijela leđa u lumbalnoj kralježnici i zdjelici. Naime, lumbalna kralježnica tijekom trudnoće prolazi kroz kompenzacijski proces koji se naziva lordoza, a u kojem se kralježnica, nakon što trudnica dobije na težini i naraste joj trbuh, pokušava prilagoditi novom (drugom) stanju.
Taj proces dovodi do prekomjernog naprezanja lumbalnih zglobova, diskova, ligamenata i mišića. Mišić psoas, koji spaja gornji dio tijela s donjim i odgovoran je za savijanje zgloba kuka te podizanje natkoljenice, skraćuje se, kao posljedica kompenzacijske lordoze, što dodatno pojačava bol.
Žene koje su i ranije osjećale bol u leđima, ili su imale druge probleme s leđima, imaju veći rizik za razvoj bolova u donjem dijelu leđa tijekom trudnoće.
Uz promjene u tijelu, i rizik zbog ranijih bolesti, neke svakodnevne aktivnosti tijekom trudnoće, kao što su hodanje ili trčanje, prevrtanje u krevetu, savijanje ili uvijanje kralježnice, podizanje, hodanje po stepenicama, mogu prouzročiti neuravnotežene pokrete u kralježnici, zdjelici i kukovima koji su posljedica prirodnih promjena u trudnoći.
Iako su rijetka, neka opstetrička stanja, poput pobačaja, cista na jajnicima ili mioma maternice, također mogu uzrokovati bolove u donjem dijelu leđa. Bolovi u donjem dijelu leđa mogu biti i znak infekcije mokraćnog sustava ili prijevremenog porođaja.
Liječenje križobolje Liječenje bolova u donjem dijelu leđa u trudnoći ovisit će o fazi trudnoće, samom uzroku boli, drugim otežavajućim faktorima, postojećim zdravstvenim problemima, poput dijabetesa ili visokog krvnog tlaka, i težini simptoma.
Pri određivanju vrste liječenja, liječnik će procijeniti držanje tijela, obrasce hodanja, bolove u zglobovima, reflekse tetiva i stupanj zakrivljenosti donjeg dijela kralježnice.
Liječenje često uključuje fizikalnu terapiju i tjelovježbu, terapiju vrućim i hladnim predmetima, korekciju držanja tijela, prilagođavanje radi ugodnijeg sna, redovito istezanje, odlazak kiropraktičaru, akupunkturu i smanjenje stresa meditacijom, a sve s ciljem da se smanji bol koju osjeća trudnica.
Fizikalna terapija i vježbanje Vaš liječnik ili fizioterapeut mogu vam preporučiti vježbe za jačanje donjeg dijela leđa. Redovitim vježbanjem ojačat ćete mišiće, povećati fleksibilnost i smanjiti stres na kralježnici, a što će automatski dovesti i do smanjenja boli.
Sigurne vježbe tijekom trudnoće uključuju hodanje, plivanje, vožnju biciklom i aerobne vježbe s malim naporom (vožnja sobnog bicikla).
Možete izmjenjivati toplu i hladnu terapiju, no prvo se konzultirajte sa svojim liječnikom.
Također, korisno je spavati savijenih koljena i koristiti jastuke za potporu između koljena, iza leđa i ispod trbuha.
Dokazano je da meditacija potiče biološki odgovor na opuštanje, što stimulira mozak da smanji oslobađanje hormona stresa, a što zauzvrat smanjuje mišićnu napetost i bol.
Prije nego što počnete piti bilo koji lijek, uključujući dodatke prehrani, vitamine i druge lijekove koji se prodaju bez recepta, obavezno se posavjetujte sa svojim ginekologom.
Obratite se liječniku ako osjećate/primijetite neki od navedenih simptoma:
- jaki bolovi u leđima
- bolovi u križima koji traju više od dva tjedna
- bolovi u križima praćeni grčevima u trbuhu
- bol ili druge poteškoće s mokrenjem
- utrnulost ili trnci u nogama
- vaginalno krvarenje
- bilo koji abnormalni iscjedak iz rodnice
- temperatura i/ili zimica
Svi navedeni simptomi zabrinjavajući su i zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć. Bolovi u leđima u trudnoći mogu biti znak prijevremenog porođaja ili infekcije mokraćnog sustava. Ako su bolovi u leđima popraćeni vaginalnim krvarenjem, vrućicom ili pečenjem tijekom mokrenja, odmah kontaktirajte svog liječnika.
Tekst: Ivana Kalogjera
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti