Što je nuhalni nabor? Kako izgleda mjerenje nuhalnog nabora? Koji su rizici te pretrage?

Zašto se provodi?

Radi utvrđivanja eventualnog Downova sindroma, srčanih abnormalnosti i drugih abnormalnosti u razvoju ploda.

Kako se provodi?

Ultrazvukom se snima prozirno područje na koži sa stražnje strane bebina vrata. To područje se naziva nuhalni nabor i u slučaju anomalija u razvoju on je pretjerano zadebljan.

Kada se obavlja mjerenje?

Između 11. i 14. gestacijskog tjedna.

Kako izgledaju rezultati?

Rezultate će vam liječnik morati objasniti. Mjerenje nuhalnog nabora je pregled koji se koristi da bi se uklonile sumnje na moguće genetske komplikacije kod djeteta i on će prikazati vjerojatnost pojave anomalija odnosno koliki je rizik za njihovom pojavom. Liječnik će uzeti i druge važne podatke o majci i ocu djeteta važne za izračun, ne bi li postavio tu vjerojatnost.

Primjerice, kod žene u dobi od 35 godina šanse da će roditi bebu s Downovim sindromom iznose 1 naprama 270. Dakle, od 270 trudnica starosti 35 godina jedna trudnica će roditi dijete s Downovim sindromom.

Ako je nuhalni nabor "normalne" debljine, rizik da se to dogodi ostaje 1:270. Ako je nuhalni nabor tanji od očekivanog, rizik se smanjuje, a ako je deblji, rizik se povećava.

Imate li povećan rizik, liječnik će vas uputiti na dodatna genetska testiranja. Obično se rezultati tretiraju kao pozitivni ili negativni, a moguće su i pogreške zbog čega se javlja i oko 5% lažno pozitivnih rezultata.

Koje su druge mogućnosti?

Za dijagnozu anomalija, mogu se koristiti invazivniji testovi poput biopsije korionskih resica ili amniocenteza, ali ti testovi znače dodatni rizik za trudnoću, iako su mnogo točniji. Ovisno o tome kakvu vjerojatnost pokaže ovaj test, majka će se po potrebi upućivati i na te pretrage.