Kao posljedica rastezanja kože u trudnoći trudnicama prijeti pojava strija, osobito ako im koža nije elastična i ako trudnica vrlo brzo dobiva nove kilograme. S obzirom na to da je na njih dosta teško utjecati nakon porođaja, bolje je pokušati spriječiti njihov nastanak:
- Pripazite na težinu i uskladite je s prosjekom koji se preporučuje za pojedini mjesec trudnoće. Ginekolog će vas na to upozoravati pri redovitom pregledu. Pokušajte spriječiti nagle promjene težine koje naglo šire kožu i izazivaju strije.
- Masirajte kožu dva puta na dan kružnim pokretima, prirodnim uljima ili kremama koje odgovaraju vašem tipu kože (npr. bademovo ulje). Područja koja su sklona strijama su trbuh, stražnjica, bokovi, grudi. Posavjetujte se s aromaterapeutom koji će vam napraviti idealnu kombinaciju eteričnih ulja za prevenciju strija, a koja se može upotrebljavati u trudnoći. Nemojte koristiti eterična ulja na svoju ruku jer neka nisu dozvoljena u trudnoći pa se stoga, u slučaju da se odlučite za njih, obavezno posavjetujte s aromaterapeutom. Pokušajte biti uporni s mazanjem i masiranjem jer tako koži dajete najviše šanse da izdrži pritisak.
- Ne izlažite se suncu bez zaštitne kreme i kad je zračenje najintenzivnije. Sunce može dodatno isušiti kožu i učiniti je podložnijom "pucanju". Ako ste zimska trudnica, nema problema da upijate svaku moguću zraku sunca, no ljetne trudnice neka uživaju u suncu rano jutro ili kasnije popodne jer će time tijelu dati priliku da sintetizira potrebne vitamine, a koža neće biti ugrožena.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti