Amniocenteza je postupak uzimanja uzorka plodove vode, a izvodi se pod lokalnom anestezijom tako da se u trudničin trbuh uvede igla te se uzima od 20 do 30 ml vode.
Na spomen te pretrage majke se obično jako uplaše, no cijeli je postupak poprilično siguran jer se nadzire ultrazvukom pa nikada ne dolazi do ozljeđivanja djeteta. Nažalost, amniocenteza jest katkad popraćena komplikacijama, koje se, međutim, javljaju nakon same pretrage. Može doći do istjecanja plodove vode, boli u trbuhu i temperature, a u težim slučajevima, no vrlo rijetko, i do krvarenja te spontanog pobačaja. Zbog navedenih komplikacija, odluku o tom pregledu donose roditelji i liječnik, koji će zajedno odvagnuti rizike i nužnost samog pregleda.
Amniocenteza se provodi kao dijagnostička metoda za Downov sindrom ili druge kromosomske anomalije, poremećaje u razvitku, za provjeru mogućih komplikacija kod nekompatibilnosti rezus-faktora majke i djeteta ili kad se želi provjeriti stupanj zrelosti djetetovih pluća. Obično se provodi između 15. i 20. tjedna trudnoće, a rezultat pregleda čeka se od dva do tri tjedna.
Taj pregled, iako invazivan, još je uvijek najtočniji. Ultrazvučnim pregledom te specijalnim genetičkim analizama krvi (kombinirani probir) možemo dobiti samo vjerojatnost postojanja anomalija, dok se točna potvrda može dobiti samo ovim pregledom.
Kome se preporučuje amniocenteza?
- ženama starijim od 37 godina
- ako je otac djeteta stariji od 45 godina
- majkama koje su već rodile dijete s anomalijama
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti