Uzrok je pospanosti visoka razina progesterona koja dovodi do iznenadne potrebe za odmorom. Progesteron je hormon koji pomaže u regulaciji ženskoga reproduktivnog ciklusa, ali također čini tijelo umornim. Kada se njegova razina povisi, običan radni dan može vam se činiti napornim poput trčanja maratona te vas iscrpiti kao da imate gripu. Osim toga, može omesti noćni san i učiniti vas još umornijima tijekom dana.

Nekoliko savjeta za bolji san u trudnoći:

  • Odrijemate li do sat vremena tijekom dana, bit ćete odmorniji, budniji, raspoloženiji, a sposobnost mišljenja i pamćenja bit će vam oštrija. Ipak, neka taj odmor ne bude preblizu vremenu odlaska na spavanje jer vam može pokvariti noćni san.
  • Ako se noću budite brinući se hoće li sve biti u redu s trudnoćom, porođajem i dojenjem, upišite se na tečaj za trudnice. Što više budete znali o tim temama, to ćete manje razloga imati za brigu.
  • Pomoći mogu i tehnike opuštanja kao što su vizualizacija, duboko disanje, opuštanje mišića, autogeni trening ili meditacija.
  • Ako imate televizor u spavaćoj sobi, izbacite ga. Gledanje napetih akcijskih filmova prije spavanja trenutačno nije poželjno.
  • Redovito umjereno vježbanje tijekom trudnoće pomaže da se osjećate bolje, dobro djeluje na vaše mentalno i tjelesno zdravlje te pomaže da bolje spavate noću. Najbolje je vježbati tijekom dana, ne kasno navečer, kako bi tijelo imalo dovoljno vremena da se smiri. Ako završite s vježbanjem tri-četiri sata prije odlaska u krevet, to je u redu.

Foto: Thinkstock