Zašto se javljaju hemoroidi nakon poroda i kako ih tretirati

Hemoroidi su česti tijekom trudnoće i nakon poroda. U većini slučajeva, hemoroidi koji su se razvili tijekom trudnoće, nestati će sami od sebe ubrzo nakon poroda, osobito ukoliko izbjegnete konstipaciju

Shutterstock

Hemoroidi su natečene vene u području rektuma. Kada krvne žile nateknu možete napipati masu, nalik žuljevima na području anusa.

Hemoroidi mogu biti varirati od veličine grožđice pa do veličine grozda. Mogu samo svrbjeti, ali mogu biti i jako bolni i čak uzrokovati rektalno krvarenje, osobito pri vršenju velike nužde.

Hemoroidi su česti tijekom trudnoće i nakon poroda. U većini slučajeva, hemoroidi koji su se razvili tijekom trudnoće, nestat će sami od sebe ubrzo nakon poroda, osobito ukoliko izbjegnete konstipaciju. Ali ponekad su uporni. Oko 25 posto žena kod kojih se hemoroidi razviju nakon poroda, mogu ih imati čak i do šest mjeseci. Međutim mogu se i smanjiti, a simptomi mogu doći i otići.

Zašto sam dobila hemoroide?

Trudnoća vas čini sklonijima hemoroidima, kao i natečenim venama na nogama, a ponekad čak i na vulvi i to iz nekoliko razloga.

Maternica koja se širi, vrši pritisak na vene zdjelice i donju šuplju venu, veliku venu na desnoj strani tijela koja dovodi krv iz donjih ekstremiteta. Pritisak može usporiti povratak krvi iz donje polovice vašeg tijela, što povećava pritisak na vene ispod maternice i uzrokuje njihovo povećanje.

Osim toga, povećanje hormona progesterona, tijekom trudnoće opušta zidove vena, omogućujući im da lakše oteknu. Progesteron također doprinosi zatvoru, usporavajući rad crijeva. Zatvor je još jedan čest problem tijekom trudnoće, a može uzrokovati ili pogoršati hemoroide. Naprezanje tijekom obavljanja velike nužde dovodi do pojave hemoroida.

Hemoroidi mogu nastati i usljed tiskanja tijekom poroda.

Da biste ih zalječili, izbjegavajte dugo sjedenje ili stajanje, kako biste smanjili pritisak na rektalne vene. Dojite, čitajte ili gledajte televiziju u ležećem položaju. Za privremeno olakšanje boli, možete uzeti paracetamol ili ibuprofen, čak i ako dojite. Međutim ne uzimajte više od preporučene količine i nikako aspirin ako dojite. Ako se bol nastavi, nazovite svog liječnika.

Hladan oblog nekoliko puta dnevno olakšat će simptome. Led može smanjiti oticanje i nelagodu. Možete koristiti i prirodnu gavezovu mast. Od velike pomoći je i hladan tuš. U svakom slučaju izbjegavajte tople ili vruće kupke. Cilj je da otekline splasnu, a hladna ili mlaka voda, barem privremeno, smanjit će napretost i bol.

Nakon svakog pražnjenja crijeva, nježno, ali temeljito očistite anus. Mlaka voda i tuš uklonit će svu nečistoću pa će i svrab posustati.

Možete koristite meke mokre maramice koje će vas manje iziritirati od običnog toaletnog papira.

Zamolite svog liječnika da vam preporuči siguran lokalni anestetik ili medicinski čepić. Na tržištu postoji mnogo proizvoda za ublažavanje hemoroida, ali posavjetujte se sa liječnikom prije korištenja nekog od njih.  I imajte na umu da je većina ovih proizvoda namijenjena samo kratkom tretmanu, tjedan ili manje. Nastavak uporabe može uzrokovati još veću upalu.

Napomena: Ako imate šavove u području rektuma, svakako razgovarajte s liječnikom o dodatnoj njezi. Ako ste imali epiziotomiju ili puknuće koje se proteže do rektuma, ništa ne koristite dok dok ne dobijete odobrenje od svog liječnika.

Kako mogu ubrzati proces ozdravljenja?

Zdrave navika mogu ubrzati proces ozdravljenja i spriječiti razvoj hemoroida u budućnosti. Prvo i najvažnije, poduzmite prave korake kako biste izbjegli zatvor:

Jedite prehranu bogatu vlaknima koja uključuje puno voća, povrća, cjelovitih žitarica i graha.

Pijte puno vode, osam do 10 čaša dnevno.

Redovito vježbajte, čak ako imate vremena samo za kratku, brzu šetnju. Nemojte odgađati odlazak ne wc, već idite čim osjetite potrebu za pražnjenjem crijeva. Odgađanje može stvrdnuti stolicu i otežati pražnjenje. Također, nastojte se ne naprezati  i nemojte sjediti na WC školjki duže nego što je potrebno, jer to stvara dodatni pritisak na rektum.

Svakodnevno radite Kegelove vježbe. One pojačavaju cirkulaciju u rektalnom području i jačaju mišiće anusa, smanjujući mogućnost razvijanja hemoroida. Također jačaju i toniziraju mišiće oko vagine i uretre, što će vašem tijelu pomoći da se oporavi nakon poroda.

Kada trebam nazvati liječnika?

Ako primijetite krvarenje ili da su se hemoroidi stvrdnuli i postali bolniji, obavezno se morate konzultirati s liječnikom. Možda se iznutra stvorio krvni ugrušak ili 'tromb i možda će vam trebati manji ambulantni kiruški zahvat.