Hailey Bieber nedavno je progovorila o svom traumatičnom iskustvu s porođaja koje je imala sa svojim prvim sinom Jackom u kolovozu 2024. "Porođaj je bio najteža stvar koju sam ikada učinila", rekla je slavna mama u novom intervjuu za naslovnicu Voguea.
Supruga pjevača Justina Biebera Hailey je za magazin rekla da je učinila sve kako bi se osjećala fizički jačom, ali da je prolazila kroz vrlo težak porod.
Dok je prvi put govorila o porodu, izjavila je: "Bilo je tako ludo. Nije bilo zabavno. Pukao mi je vodenjak. Počeo je porođaj i trudovi su trajali nekoliko sati. Nisam dobila ni epiduralnu, ništa."
A 18 sati kasnije, Hailey je imala postporođajno krvarenje, za koje je rekla da je bilo „malo zastrašujuće“.
"Povjerila sam svojoj liječnici svoj život. I zato sam bila mirna znajući da nikada neće dopustiti da mi se išta dogodi", objasnila je pjevačeva supruga no kaže da je bila svjesna da se od krvarenja može i umrijeti.
"Postporođajno razdoblje je najosjetljivije razdoblje u mom životu i jako je teško učiti biti nova verzija sebe", istaknula je 28-godišnjakinja.
Što su lohije i koliko dugo traje krvarenje nakon poroda?
Normalno je imati vaginalno krvarenje prvih nekoliko dana nakon poroda.
Lohije su iscjedak iz maternice sličan menstruaciji, ali sastavom drugačiji. Sastoje se od krvi, dijelova maternice, sluzi i bijelih krvnih stanica. Postporođajno krvarenje može trajati od četiri pa do šest tjedana, a ponekad i duže.
Kao i menstruacija, ovo je krvarenje uzrokovano smanjenjem i ljuštenjem zida maternice. U početku su lohije uglavnom krv, a kako vrijeme prolazi, primijetit ćete veći postotak sluzi, piše Healthline.
Lohije su prisutne i nakon carskog reza, ali je moguće da će krvarenje biti manje nego kod vaginalnog poroda. Boja iscjetka će se mijenjati od crvene prema smeđoj, a onda će postati žućkasta.
Kad se zabrinuti kod krvarenja nakon porođaja?
U početku će krvarenje vjerojatno biti snažnije pa se opremite posebnim ulošcima, već u bolnici. Kako se krvarenje bude smanjivalo, moći ćete prijeći na obične menstrualne uloške.
Uloške trebate mijenjati redovito kako bi izbjegle moguće infekcije. Tampone izbjegavajte sve dok ne dobijete zeleno svjetlo od ginekologa za njih.
Iako će se krvarenje postepeno smanjivati, neke ga situacije mogu privremeno pojačati, a to su ustajanje iz kreveta, dojenje, vježbanje i naprezanje prilikom obavljanja nužde.
U slučaju da se krvarenje naglo poveća i u manje od sat vremena napunite uložak, imate povišenu temperaturu, boli vas trbuh ili osjećate vrtoglavicu, odmah se javite liječniku.
Problemi s mokrenjem nakon porođaja
Porod i porođaj mogu utjecati i na mjehur, uzrokujući privremeno oticanje i gubitak osjeta. Prvih dana nakon poroda možda nećete osjećati potrebu za mokrenjem, osobito ako ste imali vaginalni porod uz pomoć vakuuma ili epiduralnu.
Nakon poroda, tijelo će početi izbacivati sav višak tekućine koju ste nakupili tijekom trudnoće. Mokraćni se mjehur brzo se puni tekućinom, do 3 litre dnevno, stoga je bitno često mokriti, čak i ako ne osjećate poriv. Ako se u mjehuru nakupi previše mokraće, možda ćete teško stići do WC-a. Štoviše, vaš bi se mjehur mogao jako proširiti, što može uzrokovati probleme s mokraćom, otežati kontrakciju maternice, što pak dovodi do jačih bolova i jačeg krvarenja.
Ako ne možete mokriti u roku od nekoliko sati nakon poroda, morat ćete koristiti kateter za ispuštanje mokraće iz mokraćnog mjehura. Ako ste rodili carskim rezom, kateter koji se imali tijekom operacije, ostat će na mjestu kratko vrijeme nakon poroda.