Iako se kod nas porod još uvijek ne može legalno organizirati u vlastitom domu, u mnogim razvijenima zemljama to je sve češći i dakako legalan način poroda, uređen zakonom i pravilima postupanja za sve uključene. Usprkos tome, i vani još uvijek ima mnogo skeptika.
"Sve više žena iz razvijenih zemljama odlučuje se na porod kod kuće, no sumnja u sigurnost takvih porođaja još uvijek je prisutna,“ izjavila je Eileen Hutton, profesor emeritus opstetricije i ginekologije na Sveučilištu McMaster, a prenosi Sciencedaily.
Upravo zato je ova studija imala zadatak provjeriti sigurnost porođaja kod kuće i pratiti stopu smrtnosti djece u trenutku rođenja te četiri tjedna nakon poroda. Nije nađena statistički važna razlika između ove dvije vrste poroda.
Analiza podataka u zemljama diljem svijeta
Radi se ustvari o prvoj meta-studiji na ovu temu koja je napravljena analizom dvadesetijedne prethodne objavljene studije od 1990. do današnjih dana. Tako je analizom obuhvaćeno 500 000 poroda kod kuće i isto toliko poroda u rodilištima u zemljama diljem svijeta – Švedskoj, Novom Zelandu, Engleskoj, Nizozemskoj, Japanu, Australiji, Kanadi i SAD-u.
„Naše istraživanje pruža prijeko potrebne informacije kreatorima politika, pružateljima skrbi, kao i ženama i njihovim obiteljima pri planiranju porođaja, rekla je Hutton.
Tekst: I. Š.
Foto: Profimedia
'Potrebno je selo da odgoji dijete': Najbolje prijateljice zajedno uselile sa svojih šestero djece
Ona je 5 godina bila dadilja kraljevske obitelji: Sad otkrila kakva su zapravo djeca, ali i Kate i William
20 stvari koje bi djeca trebala isprobati do 10. godine
Kreću upisi u zagrebačke gradske vrtiće, a evo što roditelji moraju znati
Princ Archie proslavio šesti rođendan: Slavni par s njim je preživio strašan incident, a ovako su ga opisali