PRESTIŽNO PRIZNANJE ZA REZULTATE NA PODRUČJU ODRŽIVOSTI: Upoznajte pobjednike Žutog okvira za 2022. godinu

Dodijeljene su nagrade za održivi razvoj, znanost i obrazovanje za 2022. godinu.

Robert Gašpert

Medijski lider u promicanju ideje održivog življenja National Geographic Hrvatska održao je prestižnu dodjelu nagrada Žuti okvir za održivi razvoj, znanost i obrazovanje za 2022. godinu. Žuti okvir dodjeljuje se u sklopu sveobuhvatnog projekta Održiva Hrvatska, ima podršku Ureda predsjednika Republike Hrvatske i održava se pod pokroviteljstvom Grada Zagreba. Nagrade su dodijeljene na osnovi 17 ciljeva održivog razvoja koje su definirali Ujedinjeni narodi. Žutim okvirom nagrađene su tvrtke, pojedinci, udruge i ustanove te gradovi koji su u Hrvatskoj najviše pridonijeli održivosti, razvoju zemlje znanja, zaštiti okoliša i ljudskih vrijednosti.

Robert Gašpert  Ocjenjivački sud Žutog okvira - Hrvoje Prćić, Marija Vizner i Robert Kakarigi

Dobitnike je odabrao stručni ocjenjivački sud Žutog okvira u kojem su bili glavni urednik časopisa National Geographic Hrvatska Hrvoje Prćić, glavna urednica stručnog časopisa Hrvatska vodoprivreda Marija Vizner te znanstveni ekspert ekotehnologije i održivog razvoja Robert Kakarigi.

Robert Gašpert  Svečanu dodjelu vodio je Hrvoje Prćić, glavni urednik magazina National Geographic Hrvatska

Dodjela je održana u hotelu Hilton Garden Inn, a počasni gosti, izaslanik gradonačelnika Zagreba Filip Ćurko i pobjednici Žutog okvira iz prijašnjih godina - Leonarda Šmigmator, studentica Medicinskog fakulteta u Zagrebu, volonterka Hrvatskog Crvenog križa i Fridays For Future, izv. prof. dr. sc. Sanja Kalambura iz Veleučilišta Velika Gorica, Goran Ladišić, jedan od osnivača Projekta O2, Damir Zurub, višestruki svjetski prvak u podvodnoj fotografiji i predsjednik ronilačkog kluba „Roniti se mora“ - te članovi žirija Marija Vizner i Robert Kakarigi dodijelili su priznanja i čestitali dobitnicima.

Upoznajte pobjednike u 17 ciljeva održivog razvoja:

KATEGORIJA 1: Iskorjenjivanje siromaštva

Udruga „Dar dobrote“ Našice

Glavna djelatnost ove udruge koja okuplja brojne volontere projekt je socijalne samoposluge u Našicama, čime su nadahnuli i mnoge druge gradove da pođu njihovim stopama te tako pomogli brojnim potrebitim obiteljima i pojedincima.

KATEGORIJA 2: Iskorjenjivanje gladi

Udruga za ruralni razvoj Ravni kotari

Udruga je osnovana 2014. godine s ciljem da unaprijedi i potakne poljoprivredu i ekološku proizvodnju te osnaži OPG-ove uz poticanje otvaranja novih, pri čemu će razvijati cjelogodišnji ruralni turizam i smanjiti depopulaciju ruralnog područja, osnažiti ulogu sela u gospodarskom i kulturnom području, očuvati prirodnu i kulturnu baštinu te brendirati područje Ravnih kotara.

KATEGORIJA 3: Zdravlje i dobrobit

Crveni nosovi klaunovidoktori

Misija Crvenih nosova klaunovadoktora je pomoću umjetnosti profesionalnog klauniranja, humora i smijeha vratiti ljudima u teškim i kriznim situacijama i okolnostima osjećaj radosti, sreće i optimizma.

KATEGORIJA 4: Kvalitetno obrazovanje

Carnet - projekt ATTEND

Projekt ATTEND “Podrška ostvarenju jednakih mogućnosti u obrazovanju za učenike s teškoćama u razvoju” ima cilj poboljšati obrazovanje djece s teškoćama u razvoju osiguravanjem pristupa digitalnim asistivnim tehnologijama, kao i adekvatnom i učinkovitom korištenju tih tehnologija u obrazovnim aktivnostima djece s teškoćama u razvoju.

KATEGORIJA 5: Rodna ravnopravnost

Udruga Bijeli krug Hrvatske

Osnovni je cilj ove udruge zaštita žrtava kaznenih djela i prekršaja s elementima nasilja bez obzira na dob i spol. Bijeli krug pruža žrtvama pravnu, psihološku i emocionalnu podršku, obavlja individualne tretmane sa žrtvama radi smanjenja sekundarne viktimizacije, održava radionice za osnaživanje žrtava, surađuje s institucijama radi poboljšanja položaja žrtve te provodi projekte prevencije nasilja među djecom i mladima.

KATEGORIJA 6: Čista voda i higijenski uvjeti

Hrvatske vode - projekt „Hrvoje iz zavičaja - očuvanje voda i običaja“

Projekt pod nazivom „Hrvoje iz zavičaja – očuvanje voda i običaja“ koji su inicirale Hrvatske vode čine četiri edukativne slikovnice: „Život uz rijeku – poplave“, „Voda izvor života – zaštita voda“, „Voda i čovjek – korištenje voda“ i „Nova Hrvojeva zgoda: od otpadne – čista voda!“. Preko nastave hrvatskoga jezika i kulture projekt se proširio u čak 22 države svijeta.

KATEGORIJA 7: Pristupačna i čista energija

Hrvatska udruga za vodik

Aktivnosti Hrvatske udruge za vodik - čistog energenta budućnosti promocija su i doprinos stvaranju uvjeta za uvođenje održivih vodikovih tehnologija u Hrvatskoj te još mnogo toga povezanog s implementiranjem vodika kao energenta.

KATEGORIJA 8: Dostojanstven rad i gospodarski rast

Udruga ”Žene kosovske doline”

Udruga se ne bavi samo ženama, nego općenito radom na boljitku interesa sela Općine Biskupija očuvanjem tradicijske kulture, znanja i gospodarstva, pružanjem pomoći starim i nemoćnim, a cilj je njihova PROGRAMA ZAPOŠLJAVANJA ŽENA omogućiti pristup zapošljavanju ženama pripadnicama ranjivih skupina, osnažiti ih provođenjem dodatnih edukativnih aktivnosti, riješiti konkretne društveno-socijalne probleme te umanjiti socijalnu isključenost i rizik od siromaštva.

KATEGORIJA 9: Industrija, inovacije i infrastruktura

Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu - projekt Muza

Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ponosi se inovativnom mobilnom kućicom gotovo nulte energije – MUZA (Mobilna, Učinkovita, Zdrava, Arhitektura) – u sklopu svog projekta “The nZEB Roadshow” usmjerenog na širenje te razmjenu znanja i iskustava uza zgrade gotovo nulte energije (NZEB).

KATEGORIJA 10: Smanjenje nejednakosti

Osnovna škola Orehovica - prva škola u Hrvatskoj s nastavom romskog jezika i kulture

Mala općina Orehovica u Međimurskoj županiji prva je i zasad jedina općina u kojoj je romska manjina veća od 33 posto stanovništva i ostvarila je pravo na ravnopravnu službenu upotrebu svog jezika. To je prva škola u Hrvatskoj koja je uvela nastavu bajaškog jezika po modelu C – romski jezik i kultura, u koju je uključen velik broj učenika.

KATEGORIJA 11: Održivi gradovi i održive zajednice

Grad Sveta Nedelja i Hrvatski Telekom d.d. - projekt pametne javne rasvjete

Hrvatski Telekom d.d. i Sveta Nedelja pokrenuli su istraživačko-razvojni projekt primjene naprednih Smart City i IoT rješenja na infrastrukturi javne rasvjete. Provedbom ovog projekta stupovi javne rasvjete u Svetoj Nedelji dobit će nove funkcije, odnosno postat će „pametni“ pa će se moći bežičnim putem na daljinu upravljati rasvjetom. Nove funkcije uključivat će i praćenje osnovnih vremenskih uvjeta, odnosno temperature, vlage, tlaka i UV zračenja, praćenje kvalitete zraka, mjerenje energetskih pokazatelja svjetiljke, prometne buke...

KATEGORIJA 12: Odgovorna potrošnja i proizvodnja

dm - drogerie markt d.o.o. - Inicijativa {ZAJEDNO} za zelene ideje

dm je u travnju 2022. godine otvorio natječaj {ZAJEDNO} za zelene ideje namijenjen prijavi projekata koji pridonose održivosti s naglaskom na zaštiti okoliša i očuvanju prirode. dm-ov natječaj bio je otvoren za projekte koji izravno pridonose očuvanju i zaštiti okoliša neposredne lokalne zajednice te edukativne projekte s ciljem informiranja o načinima i važnosti zaštite okoliša. Hrvatski proizvođači mogli su prijaviti proizvode koji pridonose održivosti i očuvanju prirode te tako dobiti priliku da se njihovi proizvodi nađu na policama dm-ovih prodavaonica i u dm online shopu.

KATEGORIJA 13: Odgovor na klimatske promjene

Anica Tomić - „Predstava za žive u doba izumiranja“

Kazališni projekt u režiji Anice Tomić i produkciji Drame Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu dio je europskog projekta STAGES, a predstava će biti izvedena u deset europskih partnerskih kazališta. STAGES (Sustainable Theatre Alliance for a Green Environmental Shift) je nikad viđen kazališni eksperiment koji uključuje kulturni sektor u interakciju s konceptom održivosti.

KATEGORIJA 14: Život ispod vode

Institut Ruđer Bošković - Znanstvena škola o okolišu

Pod motom ˝Sveobuhvatni pristup istraživanju antropogenih pritisaka na okoliš˝ tri znanstvenice utemeljile su znanstvenu školu o okolišu namijenjenu studentima doktorskih studija iz područja prirodnih i biotehničkih znanosti te svim studentima doktorskih studija koji se u izradi doktorske disertacije bave istraživanjem okoliša, ponašanjem i sudbinom zagađivača u okolišu te njihovim biološkim učincima. A one su: dr. sc. Martina Furdek Turk, dr. sc. Željka Fiket i dr. sc. Maja Ivanić. Važno je naglasiti da je sudjelovanje u ovoj znanstvenoj školi za sve doktorande besplatno.

KATEGORIJA 15: Život na kopnu

A1 Hrvatska & Go2Digital - GigaBEEtan projekt za GigaBEEtne pčele

Da bez pčela nema života, znaju i mala djeca, a ti ljupki kukci sve su ugroženiji i treba im pomoć čovjeka. Prvi put u ovom dijelu svijeta, uz pomoć stručnih pčelara, A1 Hrvatska i Go2Digital osmislili su GigaBEEtan pokret i platformu za spas pčela. Projekt obuhvaća hotel za pčele, edukacije za pčelare, nasade za pašu pčela i mnoge druge aktivnosti.

KATEGORIJA 16: Mir i pravda, snažne institucije

Hrvatska udruga za promicanje prava pacijenata

Hrvatska udruga za promicanje prava pacijenata je nevladina i neprofitabilna organizacija, jedina institucija u Hrvatskoj koja se bavi zaštitom i promicanjem prava pacijenata i stoga organizira edukacije, savjetovanja, aktivno sudjelovanje u izradi legislative na području zaštite prava pacijenata i zdravstva te pruža pomoći građanima u ostvarivanju njihovih prava kao pacijenata suradnjom sa svim asocijacijama u zemlji i inozemstvu koje podupiru rad udruge.

KATEGORIJA 17: Partnerstvo za ciljeve

Grad Varaždin & Razvojna agencija Sjever - DAN - projekt „Citycircle“

U ovoj godini dovršen je EU projekt “Citycircle” posvećen kružnom gospodarstvu koji su u posljednje tri godine provodili Grad Varaždin i Razvojna agencija Sjever – DAN. Projektom „Citycircle“ promoviran je model upravljanja proizvodima koji se nakon upotrebe, umjesto bacanja u smeće, recikliranjem ponovno stavljaju u proces proizvodnje kao sirovina ili se pretvaraju u energente. Varaždinska gradska uprava među prvima je u Hrvatskoj počela provoditi takav projekt te i dalje ide u smjeru da se što više sirovina uvede u kružnu ekonomiju.

POSEBNO PRIZNANJE: Primjer dobre prakse

SOBOČAN d.o.o. za doprinos povećanju energetske učinkovitosti i korištenju obnovljivih izvora energije u industriji

Puštanjem u rad solarne elektrane zaokružen je ciklus zelene tranzicije poslovanja tvrtke koja je jedan od lidera i primjera u implementaciji rješenja koja se temelje na obnovljivim izvorima energije i jedna od rijetkih proizvodnih kompanija u Hrvatskoj koja od sada gotovo 70% svojih potreba za energijom u proizvodnji zadovoljava iz Sunčeve energije.

Dobitnike možete vidjeti u galeriji.