Pitanje:Poštovana, sud je dodijelio visinu alimentacije 2200 kn za djecu i da ex sudjeluje uz to u obavezama za djecu npr. za knjige za školu, vrtić... Tada je ex bio nezaposlen i radio je na crno. On je sam rekao da bi to plaćao. U međuvremenu je otvorio svoju firmu i rekao je da se prijavio na minimalac da ne bi morao davati više novaca za djecu i više ne sudjeluje u njihovim obavezama, već samo uplati visinu alimentacije. Znam od prije koliko on zarađuje, jer većinu stvari ne prijavi, a dnevno zna zaraditi novac koji daje za alimentaciju.
Odgovor: Obiteljski zakon propisuje obvezu uzdržavanja malodobnog djeteta i način određivanja visine novčanog iznosa koju je roditelj koji ne živi s djetetom dužan podmirivati. Visina novčanog iznosa ovisi o ukupnim mogućnostima roditelja obveznika uzdržavanja. Odredbom članka 311. trenutno važećeg Obiteljskog zakona propisano da ukupne materijalne potrebe djeteta sud utvrđuje u parničnom postupku, a iste se odnose na troškove stanovanja, prehrane, odijevanja, higijene, odgoja, obrazovanja, skrbi o djetetovu zdravlju i druge slične troškove djeteta, a određuju se prema životnom standardu roditelja koji ima obvezu plaćanja uzdržavanja.
Međutim, kako život donosi stalne promjene, tako nije rijedak slučaj i da se ukupne mogućnosti roditelja obveznika uzdržavanja i potrebe djeteta s vremenom promijene. Kada je roditelj u mogućnosti sudjelovati u uzdržavanju većim iznosom od onog određenog u sudskom postupku, navedeno je potrebno utvrditi u izvanparničnom postupku, jednako kao i kada se materijalne potrebe djeteta s vremenom povećaju.
Minimalni novčani iznos koji je roditelj dužan platiti određuje se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće u Republici Hrvatskoj. Međutim, kod istraživanja platežnih mogućnosti roditelja, u obzir ne dolazi samo njegova plaća, već svi njegovi prihodi te moguća pokretna i nepokretna imovina. Naime, ministar nadležan za poslove socijalne skrbi jednom godišnje, a najkasnije do 1. travnja tekuće godine, odlukom određuje tablice o prosječnim potrebama maloljetnog djeteta u skladu s dobi djeteta, prihodima roditelja obveznika uzdržavanja prema platnim razredima i prosječnim troškovima života u Republici Hrvatskoj.
Postupak utvrđivanja povećanja iznosa uzdržavanja pokreće se prijedlogom za povećanje iznosa uzdržavanja, a prilikom odlučivanja o povećanju iznosa uzdržavanja sud ima sve mogućnosti utvrđenja kao i kod obveze utvrđivanja obveze uzdržavanja. Odluku o povećanju iznosa uzdržavanja sud donosi u obliku presude te određuje dan od kojega povećani iznos uzdržavanja treba početi plaćati.
Nadalje, roditelj koji ne stanuje s maloljetnim djetetom i nije plaćao uzdržavanje za svoje maloljetno dijete dužan je isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje od nastanka tog prava pa do podnošenja tužbe. Smatra se da je obveza uzdržavanja za pojedini mjesec nastala krajem mjeseca za koji je uzdržavanje trebalo dati, a u visini propisanoj obiteljskim zakonom.
Obveznik uzdržavanja mora moći dokazati da je potreban iznos uzdržavanja zbilja i uplatio. Uplata se može dokazati izvatkom iz žiro računa, potvrdom o uplati iznosa na blagajni banke ili druge financijske institucije, priznanicom, potpisanom izjavom suprotne strane o primitku dugovanog novčanog iznosa (tj. "primio: potpis i datum") i sl. Navedeno se kao takvo uvijek može pružiti sudu kao tzv. vjerodostojan dokaz. U slučaju nepostojanja navedenoga, smatra se da uplata nikada nije izvršena, slijedom čega je obveznik davanja uzdržavanja pao u zakašnjenje i drugi roditelj, u ime djeteta, ima pravo pokrenuti postupak prisilne naplate dospjelih potraživanja.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti