
Bili smo u prirodi i primijetili smo krpelja na nozi našeg dvogodišnjeg sina. Izvadili smo ga i alkoholom očistili mjesto ugriza. Je li to dovoljno?
Trebamo li posjetiti pedijatra? Kako uopće zaštiti dijete od krpelja? Pomažu li razni sprejevi?
Jedna mama
Sve što ste učinili je dobro, dakle treba izvaditi krpelja u cijelosti i dezinficirati područje ugriza. Zatim treba pratiti opće stanje djeteta te osobito pažnju usmjeriti na mjesto ugriza. Ako se na mjestu ugriza javi crvenilo koje se širi, treba odmah posjetiti pedijatra ili infektologa. Također treba pratiti pokazuje li dijete nakon nekog vremena znakove neurološke bolesti (glavobolja, mučnina, povraćanje). U slučaju ovih simptoma svakako treba otići pedijatru ili infektologu te ispričati da je prije određenog vremena dijete imalo krpelja.
Ako se dijete igra i boravi u prirodi u krajevima gdje postoji opasnost od ugriza zaraženih krpelja (npr. u Zagrebu područje podsljemenske zone), bilo bi dobro da se cijepi protiv krpelja. Sredstva protiv uboda insekata često nisu dostatna da zaštite dijete, a i mnoga nisu preporučljiva za dječju kožu. Cjepivo protiv krpelja je najučinkovitije rješenje.
Ako imate pitanje ili nedoumicu oko zdravlja vašeg djeteta, pišite našoj pedijatrici na urednistvo@roditelji.hr
15 proljetnih Montessori aktivnosti: Korisne su za razvoj, a djeca će uživati u njima
Zašto djeca trebaju češće čuti "ne"? Čak i ako prakticirate nježno roditeljstvo
Ukida se dio praznika: Objavljen kalendar za sljedeću školsku godinu
6 načina kako odgojiti neovisno dijete: Bebe i djeca sposobnija su nego što mislite
Marijana Mikulić: Naš školski i odgojni sustav u potpunosti je neprijateljski posložen prema svima koji su drugačiji