Mnogi roditelji vole dijeliti sve o prvim koracima svog djeteta, prvim riječima, polasku u školu i slično na društvenim mrežama, a u posljednje vrijeme ipak se više priča o privatnosti djeteta. Stručnjaci stalno upozoravaju o opasnostima zlouporabe dječjih fotografija objavljenih na internetu, pa su tako neki ipak postali oprezniji i odlučili dječja lica na fotografijama prekriti emotikonima. Sharenting nisu samo fotografije na društvenim mrežama: Što trebate znati o dijeljenju podataka djece na internetu?
Ova praksa prekrivanja lica djece na fotografijama posebno je česta među slavnim osobama, jer misle da na taj način štite identitet svojih nasljednika. Sve je češća u praksi kod roditelja koji nisu slavne osobe, ali postoji jedan problem - stručnjaci ističu da to ne znači puno, tj. da na ovaj način ne možete stvarno zaštititi svoje dijete, piše Netmums.
Nagrađivana stručnjakinja za kibernetičku sigurnost Lisa Ventura kaže: „Moram biti brutalno iskrena – stavljanje emotikona preko djetetovog lica u virtualnom svijetu ne nudi nikakvu zaštitu.“ Dodaje da ovaj potez pomaže roditeljima da se osjećaju bolje, kao da su zaštitili svoje mališane, ali zapravo nema učinak koji žele.
Zašto emotikoni ne štite privatnost djeteta
„Pa, čak i kada stavite emociju na djetetovo lice, i dalje dijelite veliku količinu prepoznatljivih informacija“, kaže Lisa. Na primjer, ako djeca na fotografiji nose školske dresove s logotipom ili grbom, to bi zlonamjernim osobama moglo dati informacije o tome odakle su djeca ili u koju školu idu.
„Također, mogu zaključiti približnu dob djeteta, ali i saznati podatke o lokaciji sa slika“, upozorava, dodajući da sve to pomaže u „izgradnji profila“.
Može li se emotikon digitalno ukloniti s djetetovog lica?
Ono što brine neke roditelje jest hoće li, kada objave fotografiju djeteta na kojem je lice skriveno emotikonom, netko digitalno ukloniti taj emotikon i dalje vidjeti lice mališana. Ova stručnjakinja kaže da ne može, ali zato je brine nešto drugo.
„Mnogi se boje da umjetna inteligencija može rekonstruirati izgled lica s fotografije na kojoj je lice skriveno emotikonom“, kaže Lisa, dodajući da kada se fotografija snimi na ovaj način, može se uređivati, ali se ne može vidjeti „iza“, tj. ispod emotikona.
Međutim, brine je nešto drugo.
"Većina roditelja ne objavljuje samo jednu fotografiju pažljivo zaštićenu emotikonima. Dijele više slika tijekom vremena, a kombinirani podaci iz svih tih objava stvaraju daleko veće probleme s privatnošću od bilo koje pojedinačne slike."
Na što treba paziti prilikom objavljivanja fotografija
Lisa ističe da ne krivi roditelje koji objavljuju fotografije svoje djece na internetu te da joj je jasno da su ponosni na svoje mališane i žele to pokazati, pogotovo ako imaju neke bliske ljude koji žive daleko.
Međutim, savjetuje da prije nego što objavite fotografije, razmislite o nekoliko stvari.
Zapitajte se: "Koju priču priča ova fotografija?" Razmotrite detalje poput metapodataka, pozadinskih detalja i ponavljajućih obrazaca (poput objava o povratku u školu ili rođendanu).
Provjerite: "Postoje li ikakvi odrazi (u ogledalima, staklu itd.) koje niste odmah vidjeli?"
Ako želite dijeliti fotografije s obitelji, Lisa savjetuje stvaranje privatne grupe, umjesto objavljivanja na javnoj platformi.
„Konačno, ako ne biste dali fizičku kopiju te fotografije potpunom strancu na ulici, nemojte je objavljivati online. Jer to zapravo radite. Osim što bi je stranac mogao zadržati zauvijek ili, još gore, koristiti je na nezakonite načine koje ne želite“, kaže stručnjakinja, a prenosi netmums.com.