Nekada su se djeca puno više igrala vani, bez ikakvih rekvizita i igračaka, čak i bez lopte. Jedna od čestih igrica, možda bolje reći izazova u kojem su se djeca natjecala, bio je pokušaj stajanja na jednoj nozi. Pobjednik takve igrice bio je onaj tko će najduže stajati na jednoj nozi.
Ugledni stručnjak dr. Ranko Rajović, specijalist interne medicine, dugogodišnji predsjednik Odbora za darovite međunarodne udruge Mensa i UNICEF-ov suradnik na projektu ranog poticanja intelektualnog razvoja djece te osnivač Mense Srbije i Odsjeka za darovite Nikola Tesla Centra, kaže kako je ova jednostavna igra zapravo vrlo važna za razvoj djetetovog mozga.
Na Instagram profilu NTC Learning pokrenuo je program putem kojeg će podijeliti deset lekcija važnih za razvoj dječjeg mozga, a prva u nizu je lekcija "Svijet na jednoj nozi".
U objavljenom videu dr. Rajović objasnio je zašto je važno da djeca nauče održavati ravnotežu na jednoj nozi.
"Gubitak ravnoteže jako je važan za razvoj mozga. Kad dijete stavimo da balansira negdje na jednoj nozi, svi mišići rade - mišići stopala, mišići nogu. Mozak šalje milijarde impulsa kako bi ih održao u ravnoteži."
O tome koliko je tjelesna aktivnost važna za djecu i razvoj njihova mozga, dr. Ranko Rajović već je mnogo puta govorio, a istaknuo je i da djeca koja ne mogu skakati unatrag kasnije mogu imati poteškoća u razumijevanju brojeva "u minusu".