Danas živimo u svijetu ekstrema pa se, uz sve veću neaktivnost djece, s druge strane javlja fenomen da roditelji mališane tjeraju da se bave sportom iako oni za to nisu spremni, a često nemaju ni afiniteta.
„Svako dijete ima svoj potencijal, ali problem je sustava i odgoja koji ne dopušta da se taj potencijal pokaže i otvori. Najčešće taj potencijal ostaje začahuren jer dijete prerano gurnemo u neku aktivnost, dok još nije otkrilo što ga zanima i kamo se želi usmjeriti. Pritom se događa i to da se djeca nečime bave kako bi zadovoljila roditelje ili pak, što je još gore, kako bi živjela roditeljske ciljeve koje oni nisu uspjeli sami ostvariti. Pritom se u djetetu gomila veliki otpor jer, iako želi da je roditelj sretan, i ono ima potrebu živjeti svoju vlastitu bit i istinu. Zato taj otpor može eskalirati sve do depresivnog ponašanja i odbijanja bilo kakve aktivnosti“, ističe kineziologinja Jagodić Rukavina.
Djeca najveću snagu imaju u tijelu – tijelom pokazuju emocije, ali njime i primaju i osjećaju energiju. „Energetski utjecaj koji dolazi izvana djeca upiju, potom prerade i prikazuju tijelom prema van. Mala djeca ne razumiju riječi, no „vibracije“ iz okoline vrlo jasno „čitaju“. Dakle, roditelji ne moraju ništa govoriti djetetu, ali svojim stavom i emocijama djetetu jasno prenose poruku. Stoga sve učestalije loše držanje kod mališana nije samo posljedica nekretanja nego i okoline u kojoj djeca žive i emotivnih poruka koje dobivaju“, kaže naša sugovornica.
Ako ih se energetski, a to znači lošim odnosom prema njima, sabotira, oni gube bazu iz koje će se razviti kao bića, a to uključuje i tjelesnu i duhovnu komponentu. „Tijelo je oslabljeno ako u nama prevladavaju negativne emocije. To se može dobro pokazati i dokazati kineziološkim testom – kad osjećamo tugu, strah i bijes, gubimo mišićnu snagu, a kad osjećamo pozitivne emocije, fizička snaga raste. To je za dječji razvoj jako važno“, objašnjava Jagodić Rukavina.
Kod djece se u današnje vrijeme primjećuje i sve više tikova. Oni ukazuju na duboko nezadovoljstvo, neurološki disbalans nastao pretjeranim podražajima iz okoline, ali i na nemogućnost da se nakupljena energija adekvatno ispusti kroz fizičku aktivnost.
Tekst: Ivona Savić
Izvor: www.sensaklub.hr
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti