Prema mišljenju stručnjaka, ljudi koji znaju živjeti radosno i lako, bez očajavanja zbog vlastitih neuspjeha i bez zavisti zbog tuđih uspjeha, u pravilu su uspješni u životu.
Ozračje rodnog doma ima neposredan utjecaj na oblikovanje pozitivnog načina mišljenja: tamo gdje ukućani svakodnevne probleme ne pretvaraju u probleme kozmičkih razmjera, djeca imaju sve izglede da izrastu u optimističneosobe. Ne zaboravite da dijete upija kao spužvica i oponaša ponašanje i stavove najbližih.
Posebno važnu ulogu ima, naravno, majka – u ranom uzrastu dijete i majka su na istoj energetskoj frekvenciji. Kada je mama spokojna, vesela, druželjubiva, onda i njen mališan bezbrižno istražuje svijet oko sebe. Ako se ona nervira, ljuti i brine – čak i ako nastoji to ne pokazati – unutrašnji nemir nekako prelazi na dijete i ono je cendravo, zahtjevno i plačljivo.
Baš zato usađivanje pozitivnog načina mišljenja treba početi prije svega od sebe. Upoznajte svijet iznova – zajedno sa svojom djecom.
Evo nekoliko savjeta kako naučiti dijete da misli pozitivno:
* razgovarajte o njegovim planovima i onome o čemu mašta;
* psiholozi savjetuju da u razgovoru s djecom izbjegavate riječi „nikada“ i „uvijek“, jer imaju pesimističnu nijansu značenja; koristite „ponekad“;
* što češće izgovarajte riječi podrške, neka zvuče kao moto: „Gore glavu!“, „Sve će biti u redu!“;
* kada se nešto dogodi, nemojte odmah kriviti dijete – važno je da ga učite pravednosti a ne da mu usađujete osjećaj krivnje;
* svaki put mu pružite priliku da samo ispravi grešku;
* što češća priređujte mala iznenađenja, neka se u vašoj kući slavi i kad nije posebna prigoda;
* uvedite običaj da navečer zajedno rezimirate što se lijepo događalo preko dana;
* šalite se i smijte se jedni drugima što je više moguće.
Psiholozi savjetuju da kod djece razvijate samostalno mišljenje tako što se igrate s njima jednostavnih a za njihov razvoj vrlo važnih igara.
Na primjer: nacrtajte ili opišite riječima neku problematičnu situaciju, predložite djetetu da je riješi, ali je potom opet zakomplicirajte i neka dijete smišlja nova rešenja. (Recimo: čovjek je izašao van bez kišobrana, kad eto pljuska. Kako riješiti ovu situaciju? Dobro, kupio je kišobran, ali uto puhne vjetar i polomi ga. Što sad? Itd. A zatim zamijenite uloge: sada je na vas red da rješavate situacije koje dijete smišlja.
Ako dijete ima neke strahove ili jednostavno voli izmišljati strašne priče, ne treba ga grditi niti mu zabranjivati da o tome priča. Možda to za njega predstavlja neku vrstu psihološkog rasterećenja. Dajte mu priliku da upozna ne samo opasne i strašne strane stvarnosti, nego i pozitivne trenutke. A također i putove koji do njih vode. Pokušajte zajedno s njim pronaći razne, naravno pozitivne, varijante raspleta njegove strašne priče.
I ne zaboravite: sve što je u glavi vašeg djeteta plod je vaših riječi i postupaka.
Foto: Profimedia
Kreću upisi u zagrebačke gradske vrtiće, a evo što roditelji moraju znati
Princ Archie proslavio šesti rođendan: Slavni par s njim je preživio strašan incident, a ovako su ga opisali
'Ako lažeš, narast će ti nos': 7 bijelih laži kojima roditelji mogu natjerati djecu da se lijepo ponašaju
Kirurg iz KB Dubrava: Liječenje rascjepa usne i nepca zahtijeva nekoliko kirurških zahvata
Sin Cristiana Ronalda dolazi u Hrvatsku: Svaki dan trenira po nekoliko sati i tušira se hladnom vodom