Najavljeno tjedno testiranje učenika po školama izazvalo je velike polemike među roditeljima. Razlozi su razni, a na društvenim mrežama mnogi se žestoko obrušavaju svojim komentarima na nove mjere koje tek trebaju stupiti na snagu, dok drugi smatraju da je dosta samoizolacije učenika i smatraju ovu promjenu dobrodošlom.
Ova će nas mjera koštati čak 20 milijuna kuna, za koje Ministarstvo smatra da će biti opravdano potrošeno, dok roditelji navode druge potrebe u školstvu kojima bi taj novac trebao biti namijenjen.
S jedne strane, uzrok negodovanja su nelogičnosti koje valjda nitko ne može objasniti roditeljima, kao što je 'iznenadno' priznavanje kućnog testiranja (koje u ostalim slučajevima nije dolazilo u obzir), i to od strane roditelja, a ne zdravstvenih djelatnika. Ujedno, poznato je već iz prakse da ovakvi testovi ne pokazuju uvijek relevantan rezultat: osoba je već imala prve simptome, a test je pokazivao prvo negativan potom, dva dana kasnije, pozitivan rezultat.
Naravno, ovdje se nameću pitanja vezana uz procjepljivanje djece, područje na kojem se najviše lome koplja, pa su roditelji zabrinuti da ova mjera nije samo uvertira u još jednu novu mjeru.
Drugi pak smatraju samotestiranje dobrodošlim i ne vide ništa sporno jer će napokon prestati samoizolacija učenika i djeca će moći 'normalno' polaziti nastavu.
U RTL-u Danas glavni savjetnik ministra obrazovanja Božo Pavičina objasnio je da, ako se uspije nabaviti potrebna količina testova u sljedeća dva tjedna, odmah bi se krenulo s s distribucijom prema školama i prema roditeljima.
A evo i kako bi se ova mjera trebala provoditi u praksi: ‘Provodit će se tako da škole distribuiraju testove učenicima odnosno roditeljima, roditelji kući provode testiranje učenika, upisuju u njegovu bilježnicu ako je negativan, datum kad je negativan, u bilo koju bilježnicu’, objašnjava Božo Pavčina.
No s obzirom na različita stajališta roditelja, postavlja se važno pitanje 'Što ako netko odbije testirati svoje dijete'. Glavni savjetnik ministra obrazovanja je i na to odgovorio:
'Ne radi se o nekoj mjeri nužnog, obaveznog testiranja za školu. Radi se o mjeri ukidanja samoizolacije. Ako netko ne želi da mu dijete bude izuzeto od samoizolacije, neće testirati, njegovo dijete neće biti izuzeto od samoizolacije, što znači da, ako netko odbije testiranje, u tom razrednom odjeljenju se pojavi zaraženi učenik, njegovo dijete neće biti izuzeto od samoizolacije. Svim ostalim učenicima nastavit će se normalan život'.
Očito je da roditelji imaju sve manje povjerenja u sustav obrazovanja, zdravstva, pravni sustav, Stožer i mjere jer jedino što se dosad pokazalo jest da - bez obzira na sve promišljene odluke, koje, moramo priznati, nisu baš promišljane na temelju nekih pouzdanih spoznaja, nismo u boljoj poziciji nego prije dvije godine kad je cijela ova pandemija krenula i kada su roditelji svako jutro slali dijete u školu sa zapisanom jutarnjom temperaturom u bilježnici, bilo kojoj bilježnici.