Iako nama, iz pozicije odraslih, stvari ne moraju izgledati tako dramatične, našim adolescentima zasigurno neće pomoći ako umanjujemo značaj svega kroz što oni prolaze. Pa čak i iz pozicije odraslih možemo zaključiti kako ni nama nije potpuno svejedno kada promijenimo posao i dolazimo u novu sredinu u kojoj još uvijek ne znamo kako stvari funkcioniraju. I još ako se pri tome dogodi da novi kolege nisu toliko susretljivi koliko smo očekivali ili da nas potpuno ignoriraju – teško da bi itko od nas ostao potpuno ravnodušan na to.
U razdoblju adolescencije mladi su posebno osjetljivi
Izolacija mlade osobe od strane društva za nju može biti izuzetno stresna. Biti prepoznat, bilo pozitivno ili negativno, od izuzetne je važnosti za djetetov razvoj, za razvijanje osjećaja samopouzdanja i samopoštovanja.
Još davnih dana američki psihoanalitičar Rene Spitz dokazao je kako su posljedice ignoriranja i nezainteresiranosti okoline za pojedinca daleko veće od onih „emocionalnih“ – one utječu čak i na njegov fizički razvoj. Naime, Spitz je istraživao razvoj djece u domovima za nezbrinutu djecu kojoj je u to vrijeme bilo osigurano samo zadovoljenje fizičkih potreba (o emocionalnim potrebama tada nitko nije razmišljao niti su smatrali da je zadovoljenje istih ključno za djetetov razvoj).
Imajući ovo na umu, možemo samo zamisliti kroz što sve prolazi naš adolescent kada ga novo društvo u srednjoj školi izolira, kada ne komuniciraju s njim, kada je za njih potpuno nevidljiv. Izostanak ikakve pažnje vjerojatno je nešto najbolnije s čim se vaše dijete može suočiti i zato ga ne smijemo ignorirati. Čak je i negativno prepoznavanje bolje nego nikakvo – veće će traume doživjeti dijete koje je nevidljivo nego ono koje zadirkuju i kojem se rugaju.
Svakoj mladoj osobi potrebna je jedna čvrsta točka u životu, oslonac koji će je voditi i kome će se uvijek moći obratiti. Utjecaj roditelja ili značajnih odraslih u situacijama kao što su ove može biti od velike važnosti. Mladoj osobi neki je put dovoljno samo da zna da ima nekoga uz sebe, nekoga tko će uvijek biti uz nju. Primjećivanje da nešto nije u redu, bez umanjivanja situacije u kojoj se nalazi, također je znak pažnje koja je potrebna mladoj osobi. Slušajte dijete, pitajte ga kako se osjeća te mu pomognite da sam nađe rješenje iz ove situacije. Ako ste se sami tijekom odrastanja susreli s istim problemom, možete djetetu ispričati kako ste ga vi riješili – jeste li se upisali na neku aktivnost gdje ste pronašli društvo u kojemu ste bili prihvaćeni ili ste na odmoru prišli prijateljici iz drugog razreda sa sličnim problemom, itd. Neka dijete dobije poruku da rješenja uvijek ima i da ćete mu vi pomoći da ga nađe.
Odrastanje nije lako – no svi smo mi taj period preživjeli. Odrastanje nas je očvrsnulo, donijelo nam mnoga iskustva koja nam sada u odrasloj dobi pomažu da se lakše nosimo s neugodnim situacijama. Ako na taj način pristupim djetetu, čvrsto vjerujući da ono ima sve kapacitete da riješi problem, tada posredno utječem na njegovo samopouzdanje i uopće volju da se aktivira i promijeni situaciju. A to je vještina koja će mu itekako jednog dana trebati u životu, zar ne?
Tekst: Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano