Ako ste roditelji, pubertet mora doći, rasklimati vas i protresti, kao što to radi i s vašim djetetom. Ne možete ga izbjeći, ali ga možete lakše preživjeti zajedno s djetetom ako shvatite njegov smisao i prihvatite činjenicu da dijete odrasta i priprema se za svoj život. Donosimo 8 savjeta kako preživjeti to turbulentno razdoblje:
1. Treba vam debela koža
Vrlo važno i često zanemareno pravilo – nemojte verbalne sukobe ili napade doživljavati osobno. U pubertetu djeca često traže kruha nad pogačom, izazivaju, nerealna su. Tada se izgovore stvari koje vas na kraju mogu povrijediti. Ali znajte, djeca ne žele zaista povrijediti roditelje.
To ne znači da biste vi trebali prihvaćati uvrede i napade ili ih ignorirati. Izbjegavanje konfliktnih situacija ili bježanje od činjenice da biste mogli biti povrijeđeni neće pomoći ni vama ni djetetu. Kod agresivnog ponašanja važno je da djelujete, postavite jasne granice i tražite uzroke takvog ponašanja.
2. Postavite prioritete
Kaos u sobi, loše ocjene, siguran seks... sigurno ima mnogo tema oko kojih ste zabrinuti kad je riječ o vašem tinejdžeru. No, vrijedi li se oko svega svađati? Razmislite što od svega možete prihvatiti, a što je tema od koje nećete odustati.
3. Pubertet znači odgovornost
Pubertet ne donosi samo više slobode, već i odgovornost. O odgovornosti dijete uči samo ako mu roditelj daje mogućnosti da nauči. To znači da djetetu treba dati podršku, no ne treba mu oduzimati baš sve njegove probleme i rješavati ih umjesto njega. Povjerite mu zadatke, motivirajte ga da pronađe vlastita rješenja i pohvalite kad uspije u tome.
4. Nova neovisnost za sve
Sloboda i neovisnost tinejdžera roditeljima stvara osjećaj nelagode. Djeca sve manje pričaju što im se događa, zatvaraju vrata od svoje sobe i radije vrijeme provode s prijateljima. To trebate naučiti podnositi. Odvajanje od obitelji i doma dio je odrastanja u pubertetu i pomaže djetetu da se razvije u samostalnog i samopouzdanog čovjeka. Naravno to se ne događa preko noći. Malo pomalo dijete osjeća sve više slobode i više samopouzdanja. Prednost tog razdoblja jest ta da se možete posvetiti ponovno svojim hobijima, potrebama i partneru.
5. Pubertet iz drugog kuta
Enormne promjene hormona koje se zbivaju u tijelu djeteta pred i za vrijeme puberteta, čine tinejdžere mušićavima, nesređenima, nelogičnima i mnogo puta „bedastima“. Puno je pitanja koje tinejdžer treba sam sebi odgovoriti i to zasigurno izaziva i osjećaje straha. Možda se možete prisjetiti i vlastitog puberteta, što vas je mučilo i plašilo i možda ćete bolje razumjeti svoje dijete.
6. Pubertet se događa svim roditeljima
Niste sami. Djeca se razlikuju, ali ima i puno sličnosti u problemima koji muče vas i drugog roditelja tinejdžera. Porazgovarajte s njima, ispušite se, poslušajte savjete i razmislite. Vi svoje dijete najbolje poznajete i nisu svi dobronamjerni savjeti uvijek primjenjivi u vašem slučaju. Budite otvoreni i pametni.
7. Ostanite svoji
Nemojte se svijati, prilagođavati i truditi se spustiti na nivo djeteta kako biste mu se približili ili spriječili sukobe. Možda vam se ne čini da je to tako, ali roditelji su djetetu najveći uzori. Samopouzdanje i zauzimanje stava koje djeca vide kod roditelja su vrijednosti kojima se djeca dive, posebice u pubertetu kad izgrađuju vlastiti identitet.
8. Pubertet prolazi
U najgorim trenucima utješit će vas činjenica da pubertet prolazi. Svađe, suze i odbijanje će prestati, besane noći zbog izlazaka će također prestati i odnos će se ponovno uspostaviti. Nakon tog razdoblja o pubertetu ćete moći razgovarati suvislo, s odmakom i vjerujemo sa smiješkom.
Foto: Profimedia
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano
Dijete ima ispad bijesa? Ne koristite riječi, umirite ga ovim jednostavnim i učinkovitim dodirom