Prvi tjedan škole idealno je vrijeme za podizanje svijesti o odgovornom korištenju tehnologije. S tim je ciljem Huawei proveo istraživanje čiji će rezultati eventualno pomoći pri sagledavanju šire slike u kontekstu roditelja, djece i pametnih telefona.
Da su se društvo i način odgoja djece uvelike promijenili u proteklih nekoliko godina, vidljivo je iz odgovora da većina ispitanika kažnjava svoju djecu zabranom korištenja pametnih telefona, što ukazuje na široku upotrebu tehnologije u svakodnevnim životima djece. Primjerice, prije koju godinu mobitel su najčešće dobivala djeca prilikom polaska u srednju školu, a danas je osnovnoškolcima zabrana korištenja mobitela najgora moguća kazna.
Ne tipkajte dok vozite
Također, 32 posto ispitanih odgovorilo je kako svakodnevno koristi mobitel u vožnji, dok je od tih 32 posto više od pola onih koji mobitel u vožnji najčešće koriste za pregledavanje društvenih mreža.
Istraživanje je pokazalo kako je 56 posto roditelja izjavilo da njihovo dijete ipak pametni telefon ne nosi u školu dok 37 posto njih ide toliko daleko i tvrdi da pametne telefone u školama treba izričito zabraniti.
Učite uz pomoć tehnologije
Obećavajuće zvuči podatak da je ogromnih 65 posto ispitanika potvrdilo kako podržava svakodnevno učenje i obrazovanje uz pomoć pametnog telefona ili računala.
Na pitanje “na koji način ograničavate djeci dostupan sadržaj na pametnim telefonima i računalima”, najviše je onih (38 posto) koji to rade usmenim upozoravanjem, dok slijede oni (18 posto) koji djetetu dopuštaju korištenje pametnog telefona samo uz prisustvo starije osobe. Također tu je brojka od 17 posto onih koji limitiraju pristup određenim stranicama dok 12 posto roditelja uopće ni na koji način ne upozorava dijete na prekomjerno korištenje pametnih telefona. Ostali postotak ispitanika na ovom pitanju otpao je na ponuđeni odgovor “nešto drugo”.
Vodite računa o tome što djeca posjećuju
A ohrabrujuće zvuči i da 53 posto ispitanika tvrdi da njihovo dijete koje je mlađe od 13 godina dnevno ne provodi više od sat vremena ispred ekrana i to vrijeme provode na gledanje crtića, serija ili slušanje glazbe, što je potvrdilo 36 posto roditelja. Sljedeće po redu su igrice (29 posto) pa društvene mreže (14 posto) i edukativan sadržaj (11 posto)…
Iako mobiteli prvenstveno imaju pozitivnu ulogu, većina djece će uslijed nedovoljne kontrole vrlo lako dane provoditi zureći u ekrane. Stoga stručnjaci savjetuju roditeljima dosljedan pristup prilikom davanja mobitela djeci na korištenje, a naročito ako se radi o manjoj djeci.
Na tom tragu razmišljanja je i dr. Ranko Rajović, jedan od najvećih stručnjak u regiji za pitanja odgoja djece.
Korigirajte vrijeme provedeno uz ekrane
Što se pak tiče ograničavanja vremena provedenog uz pametni telefon, 78 posto ispitanika smatra to ključnim i potrebnim u odgoju djeteta dok 22 posto roditelja ne vidi nikakav problem u cjelodnevnom korištenju tehnologije.
Telefoni i tableti, televizori, igrice i slično, ako se ne koriste primjereno, mogu ometati djecu u dnevnom izvršenju njihovih aktivnosti, djeca se mogu izložiti cyberbullyingu, ovisnostima o igrama, stvaraju troškove roditeljima i slično. Istodobno omogućavaju poziv u pomoć bilo kada i bilo gdje ako ga zatrebate, dostupnost, instant pristup informacijama, brzu komunikaciju, učenje sa udaljene lokacije, sa se zabavite, pohranu informacija i tome slično. Digitalno doba donosi nam kao društvu velike pomake, stoga tehnologiju treba upotrebljavati racionalno i s ciljem razvitka osobnog integriteta, znanja ili mogućnosti.
Tekst i foto: press
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti