Djeca uče kopirajući prije svega svoje roditelje. No, i televizor, ako ga dijete puno gleda, može usmjeravati dijete na način koji ne želimo. Stručnjaci još uvijek nisu sigurni u kojoj mjeri gledanje televizora utječe na djecu, no svakako se u jednom slažu: što manje, to bolje, a najbolje nimalo.

Budući da je teško to postići u kući gdje je televizor prisutan, važno je od prvog dana djetetova života razmisliti o tome koliko će televizor u vašoj kući biti upaljen. Kad dijete dovoljno naraste, potrebno je uvesti i dodatna pravila ponašanja. Jedna od najvažnijih lekcija jest ta da televizor ne donosi samo istinit i vrijedan sadržaj i da se treba kritički odnositi prema osobama i „uzorima“ s ekrana bez obzira radi li se o vijestima, humoru ili dječjim emisijama.

Evo još nekoliko osnovnih pravila:

  • Za bebe stručnjaci preporučuju totalnu zabranu gledanja televizora. Uglavnom se svi slažu: Što više dijete gleda televiziju, to će manje duševno i socijalno napredovati. Istraživanja su pokazala kako bebe koje puno gledaju TV imaju siromašniji vokabular.
  • Djeca mlađa od tri godine također, prema mišljenju stručnjaka, ne bi trebala gledati televiziju jer je brza izmjena slika i sadržaja još uvijek prenaporna za tako malo dijete.
  • Čak i kada je dijete starije od 4 godine, stručnjaci savjetuju da ne provodi više od 30 minutadnevno gledajući televizor te da u tjednu postoje dani bez gledanja televizora.
  • Školskoj djeci treba dnevno ograničiti gledanje televizije na maksimalno  60 minuta dnevno.
  • Nakon 10. godine gledanje televizora treba ograničiti na 90 minuta dnevno.
  • S 13 godina dijete bi trebalo samostalno regulirati koliko vremena dnevno provodi gledajući televizor i s tim ciljem je zgodno dati mu tjedni limit koji će si samo raspodijeliti. U toj dobi djeca su sposobna pratiti radnju filma i razlikovati stvarnost i fikciju, no vrlo loše postavljaju emocionalnu distancu prema odgledanom sadržaju.
  • Potrebno je uvijek imati na umu koliko je neki sadržaj primjeren dobi djeteta. Nemojte popuštati, makar mu akcijski filmovi bili draži od dječjih emisija. Talk show također nije primjeren djeci.
  • Ako već dijete gleda televiziju, uvijek znajte o kakvom se programu radi te zajedno gledajte kako biste dali djetetu sigurnost i utješili ga u slučaju neke "strašne" scene.
  • Pričajte s djecom o odgledanom programu. Djeca imaju pitanja i dobro je da im vi date istinite i primjerene odgovore, nego da ih traže izvan kuće.
  • Nikako ne postavljajte televizor u dječju sobu i ugasite ga najkasnije sat vremena prije spavanja.

Foto: Thinkstock