Slikovnice su divan alat kojim kroz maštu djeci objašnjavamo svijet. Naši mališani od najranije dobi iz slikovnica mogu naučiti mnogo toga pa čak i početi upoznavati svoje emocije i povezivati ih sa stvarnim životnim situacijama
Znatiželjan roditelj počinje istraživati o odgoju već nakon prvih pozitivnih testova na trudnoću. Većina roditelja prati svoje instinkte ili savjete svojih roditelja – svjesno ili nesvjesno: dojenje, prvo kupanje, dermatitis, kolike, puzanje, odvikavanje od pelena… Kada mislimo kako je sve riješeno, pojavljuje se faza u kojoj otkrivamo i opet učimo nešto novo. Nakon što smo se uspješno odviknuli od pelena i naš trogodišnjak nas je počeo pažljivo slušati kad mu objašnjavamo zašto ne može pretrčavati ulicu, shvatimo da se baca na pod i urliče jer nismo obukli sandale kad ujesen padne kiša. Nakon toga nas počne udarati kad shvati da smo mi krivci za zabrane i ograničenje.
Bilo je to tamo negdje bliže četvrtom rođendanu. Šaketanje mame u punoj snazi. Tada sam se ja zapitala što sam do sada naučila i gdje sam pogriješila.
Nema greške, emocije nas grle širokim rukama od jutra do večeri. Ljutnja, tuga, veselje, strah. Nema ništa lošega u bilo kojoj od njih, ali smo s godinama naučili nositi se s njima, barem većina roditelja jest.
Logika tu ne pomaže mnogo, ali rečenice – pomažu. Zrcaljenje u obliku potvrde osjećaja, pomaže mnogo: „Vidim da si sada jako ljut jer ne možeš zavezati cipelu“.
Kako bismo se dobro pripremili na buru emocija, možemo ih upoznati već u najranijoj dobi – kroz slikovnice. Svaka slikovnica govori i o emocijama, ali ponekad je dobro jasno i glasno imenovati emocije i situacije koje izazivaju pa izabrati problemske priče o emocijama. Zato ćemo ovdje napraviti presjek slikovnica koje govore upravo o emocijama i koje toplo preporučujem za čitanje na glas.
Najranija dob 0,5 – 3 godina
Čitanje i pjevanje djeci možete započeti dok su još u trbuhu, ali čitanje slikovnica o emocijama možete započeti s djecom od šest mjeseci nadalje. Posve će vas pratiti kad prođu fazu intenzivnog motoričkog razvoja bliže drugom rođendanu, ali čitajte im i ako ne sjede mirno i čak i kad vam pokušavaju uzeti slikovnicu iz ruku. Vratit će vam ju. Možete započeti s nekom od ovih slikovnica:
Nakon treće godine Sada je dijete spremno shvatiti preneseno značenje, razumjeti širu sliku i pouku djela. Umjetnička dimenzija slikovnica sada je prihvatljiva i poželjna. Mašta doživljava ekspanziju, a osnovne emocije dobivaju svoje varijante. Čitaju se bajke i govori se o strahu.
Emociometar inspektora Kroka, Inspektor Krok ti pomaže da prepoznaš i izmjeriš svoje emocije S. Isern i M. Carretero u izdanju Planetopije pruža nam primjere i načine prepoznavanja svojih emocija. Nakon što ih naučimo prepoznati i osjetiti, krećemo u njihovo usmjeravanje. Ova detektivska knjiga obiluje inspektorovim bilješkama u obliku zanimljivih kolaža crteža i anegdota. Opisuje tjelesne reakcije prilikom emocija te pri tome nudi šaljive ilustracije i slikovite usporedbe. Nudi i recepte za svaku od emocija. Preporučujem recept za radost. U ovom udžbeniku emocija moći ćete uživati i u školskim danima. Razvoj društvenih odnosa i osjećaji koji su vezani za društvenu reakciju javljaju se iza treće godine. U Eveniu nam nude slikovnice o razočaranju, krivnji, poniženju i posramljenosti autorica T. Gjurković, T. Knežević i J. Brezovec. U priči Pogrešno ponašanje boli: vučić osjeća krivnju vuk se u vrtiću nađe u situaciji koja mu je jako nelagodna, a teško ju može prepoznati. Želi se utrkivati mostićem na penjalici, ali spora krtica nikako da prođe. Nestrpljiv, projuri pokraj nje te krtica padne s mosta. Nakon toga se osjeća loše, a još ga i ostali kritiziraju. Tata vuk koristi metodu zrcaljenja prilikom razgovora i nakon toga vuk se opusti i osjeća malo bolje.Mašta četverogodišnjaka zaista može osmisliti različita čudovišta i strah se u ovoj dobi pojačava. Taman kad ste pomislili da je dijete uspješno počelo spavati u svome krevetiću, evo ga svake noći nazad u vaš.
Emocionalni razvoj iziskuje puno ponavljanja i truda, baš kao i razvoj govora i hodanja. Kod neke djece ide glatko, a kod neke djece malo hrapavo. Svakako nemojte odustati od pričanja i objašnjavanja. Ponudite djeci terapeutske priče koje će im pomoći prepoznati emocije s kojima se nose, a kasnije ih i usmjeravati kako ne bi bile destruktivne. I za kraj - čitajte na glas jer time mijenjate svijet.
Fora priča superjunak Na ovoj kreativnoj radionici djeca od 4 do 8 godina se druže u maloj grupi, drugu i treću subotu u ožujku i travnju od 11 do 12 sati. Pričamo priče, čitamo, oblikujemo, bojimo, glumimo i oponašamo.Radionica povezuje pričanje priče, dramske igre, kreativno likovno stvaranje i igru. Sve kako bismo se osnažili te sami postali superjunaci naših priča. Kreativnost, samopouzdanje, emocionalna stabilnost i razvoj govora kroz priču! Tražimo superjunake! Prijave i informacije za [email protected]Tekst: Danijela Miklec, učiteljica, kolumnistica, voditeljica Fora priča za djecu svih uzrasta, vlasnica zeca BEzaBU
Fotografija: Shuterstock